Hajlamosak vagyunk a szelfiket a hiúsággal vagy az alacsony önbecsülés kompenzálásával társítani. De a tudomány szerint ez nem mindig pontos.

A kutatók felfedezték, hogy az önarcképek hatékony eszközei lehetnek az egészségügyi ágazatnak is, hiszen a mesterséges intelligencia betegségeket is azonosíthat a rendszeresen készített önarcképeken. És ez a fajta önszeretet valójában segíthet megóvni lelki és testi jólétedet.

Bright Side összegyűjtötte,  milyen előnyei lehetnek, ha rendszeresen fotókat készítesz magadról.

Ez nem feltétlenül nárcizmus, hanem öngondoskodás

szelfizes.elonyei.hatasai
Egy tanulmány szerint a szelfik segítettek az embereknek „pihenni”, és jobban odafigyelni a napjukra.
Az egyik résztvevő azt mondta: „A munkám nagyon megterhelő volt… Volt néhány nap, amikor szinte nem álltam meg levegőt venni sem.” A fotózás olyan volt, mint egy leheletnyi friss levegő, amely lehetővé tette számukra, hogy valami mást tapasztaljanak.
Mások számára céltudatosságot és sikerélményt adott. „Arra ösztönöz, hogy néha menjek ki a házból.” Egy napnyi görnyedt testtartást követően pedig egy szelfire felnézés jót tesz a testtartásodnak is. Arra is kényszerít, hogy „megállj és érezd a virágok illatát” – például amikor a környezetedet nézed, hogy hátteret vagy tárgyat találj, amellyel fényképet készíthetsz.

A szelfik segíthetnek javítani az ember hangulatán

szelfizes.elonyei.hatasai.2
A kutatók egy másik csoportja olyan résztvevőket vizsgált, akik több héten keresztül minden nap mosolygós szelfiket készítettek. Az alanyok pedig arról számoltak be, hogy még a fotóhoz készült hamis mosolyuk is feldobta a hangulatukat. „Jól éreztem magam, amikor arra gondoltam: „Valószínűleg így fogok kinézni a nap hátralevő részében.”
Ha elküldték ezeket az önarcképeket barátaiknak vagy szeretteiknek, az is boldogságot keltett.
Például az egyik résztvevő küldött néhány képet arról, amit aznap csinált, és az érdeklődés és pozitív válaszok közös boldogságot váltottak ki bennük. Az pedig, hogy a címzetteknek (vagy követőknek) tetszett a pillanatkép, a fotóküldő napját is feldobta.

Az önarcképek rögzítése magabiztosabbá tehet

szelfizes.elonyei.hatasai.3
A kampányok manapság az önszeretetről szólnak, és ha rendszeresen fényképezzük magunkat, akkor jobban érezzük magunkat, és magabiztosabbá tehet minket.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a szelfi készítők vonzóbbnak és kedveltebbnek érzik magukat, mint azok, akik nem szokták magukat fotózni.
Napi egy fotó a rosszkedvet is elűzheti. „Ahogy teltek a napok, egyre kényelmesebben fényképeztem magam. Ha jól érzed magad, akkor [egy] szelfi egy mód ennek megörökítésére” – osztotta meg egy személy. Egy másik résztvevő szerint a mindennapi fotózás segített abban, hogy jobban mosolyogjon, és az arcán is kevesebb stresszt észlelt.

A szelfik megosztása segíthet közösségi kapcsolatok létrehozásában vagy fenntartásában

szelfizes.elonyei.hatasai.4

A szelfik közösségi médiában való közzététele segített néhány embernek felfedezni a kapcsolatokat, beszélgetéseket kezdeményezni és támogató csoportokat találni.

Az új nyugdíjasok például úgy érezték, hogy az általuk megosztott fényképekhez fűzött megjegyzések azt a valódi beszélgetést szimulálták, amiket akkor folytattak volna, ha még egy irodában dolgoznának.
A többi résztvevő számára a gyászuk dokumentálása és megbeszélése egy támogató online közösséggel segített a gyógyulásban.

Mint minden jó dolognak, itt is kulcsfontosságú a mértékletesség

szelfizes.elonyei.hatasai.5
Van egy „szelfitisz” nevű dolog, amelyet úgy írnak le, mint rögeszmés-kényszeres vágyat, hogy fényképeket készítsen önmagáról, és elhelyezze azokat a közösségi médiában.
Most olvastál arról, hogy a szelfik milyen jót tesznek nekünk, de mennyi a túl sok? A kutatók szerint napi egy vagy kettő ártalmatlan lehet. Ám az a késztetés, hogy egész nap szelfiket készítsünk, és naponta legalább hatszor közzétegyük az interneten, a krónikus szelfizés jele lehet.
Ha azt is észreveszed, hogy a képeidet folyamatosan kellemetlen megjegyzések érik, akkor ideje elgondolkodnod a szelfi gyakorlaton. Ha pedig úgy érzed, hogy az interneten kritizálnak a fotóid miatt, azonnal jelentsd az országod hatóságainak.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.