Csöbör Katalin azzal érvelt az összes oltás elfogadása mellett, hogy az EU egyik alapja a szabad mozgás
A képviselő az uniós oltási igazolványok és az alapvető szabadságjogok összefüggéséről szóló vitában kiemelte: nem helyes válogatni a vakcinák között, így az EU-tagállamoknak el kell fogadniuk az unióban alkalmazott és biztonságosnak, hatékonynak bizonyult valamennyi oltóanyagot. “Ezt megállapodásokban kell rögzíteni, mivel az EU egyik alapja a szabad mozgás, amit garantálni kell a beoltottak számára” – nyomatékosította.
Csöbör Katalin hozzátette: az oltási tanúsítvány segíthet a korlátozások feloldásában, de világjárványt felszámolni csakis a tömeges vakcinázással lehet, ezért az uniós tagállamok fő célja is, az oltási kampány fokozása kell, hogy legyen. Példaként említette a magyar oltási kampányt, amely immáron 53 százaléknál magasabb beoltottsági arányt eredményezett.
Az igazolványok kiadása érinti a személyes adatok védelmét
A Fidesz politikusa üdvözölte emellett, hogy az uniós digitális oltási igazolásról szóló javaslat meghagyja a tagállamoknak a lehetőséget, hogy egészségügyi válsághelyzetekben rendkívüli intézkedéseket hozzanak az egészség védelme érdekében.
Az alapvető jogok és az oltási bizonyítványok közötti kapcsolatot illetően a fő kérdés az, hogy a bizonyítvánnyal nem rendelkező személyek alapjogi korlátozásának minősül-e az a megkülönböztetés, amit egy másik alkotmányos érték, például mások egészsége védelme érdekében vezetnek be arányos mértékben velük szemben
Orbán Viktor: Nagyon aggaszt, hogy van 3 millió ember, aki nem oltotta be magát
A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet: aki be van oltva, az mostani tudásunk szerint az eddigi vírusvariánsokkal szemben is védett.