A társasági távolságtartás rádöbbentette az embereket arra, hogy a testi-lelki kiegyensúlyozottságban milyen fontos szerepet játszik az érintés. 

A kézrátétel gyógyító ereje

Az egyedül élő emberek a járvány kitörése óta, egy éve nem érinthettek meg egyetlen másik embert sem a társasági távolságtartás miatt. Még karácsonykor is csak limitált számban ünnepelhettünk a családtagokkal, pedig az érintés az az érzékünk, amelyet a leginkább magától értetődőnek veszünk.

erintes hianya vilagjarvany
Érintésmentes világjárvány / Fotó: Coneyl Jay / Getty Images

Az elmúlt két évtized során még a tartózkodó briteknél is teljesen bevett szokássá vált a társasági életben az ölelkezés. A pszichológusok bőréhségnek nevezik, ha valaki hosszú kihagyás után mások érintésére vágyik. Joe Moran művelődéstörténész a The Guardianben foglalta össze, mi az érintés szerepe az ember életében.

Kapcsolódó cikk

Arisztotelész a tapintást a legalantasabb érzékünknek tekintette, mivel az állatokban ugyanúgy megtalálható, és nem az olyan magasztos képességekre épül, mint a gondolkodás, az emlékezet vagy a képzelet. Az érintés ugyanakkor a legősibb ösztönünk is, amivel életjelet adunk magunkról, másrészt a rajtunk kívüli világ jelenlétét érzékeljük. Már egy nyolchetes magzat is összezárja az ujjait, ha valami a tenyerébe kerül. Az újszülött is automatikusan arra fordul, amerről megsimogatták az arcát. A gyerekek a világ minden táján fogócskáznak, pedig senki sem tanította nekik.

The hug that helped change medicine

In 1995, a baby was saved by the hug of her sibling. CNN's Lisa Sylvester reports on a twin bond that has lasted.

Indiában, Kínában és Délkelet-Ázsiában már i. e. 3000 évvel ezelőtt felismerték az érintés igényét, és masszázzsal gyógyítottak. Aszklépiosz, a gyógyítás görög istene is kézrátétellel kúrálta a betegeket. Görögül a sebész szó is a kéz és a munka szavak összevonásából született, és terjedt el más nyelvekben is. A gospelekben Jézus is kézrátétellel gyógyít. Ma már tudjuk, hogy mások érintése aktiválja az immunrendszert, csökkenti a vérnyomást és a stresszhormonok szintjét, valamint fájdalomcsillapító és nyugtató hatással bír. A koraszülött babák gyorsabban gyarapodnak, ha gyengéden végigmasszírozzák őket tetőtől talpig. A terhes anyák és a demenciában szenvedő idősek közérzetét is lehetséges masszázzsal javítani.

Még az érintésfóbiás társadalmak is érzik az emberi kontaktus hiányát

A világjárvány elválasztotta egymástól az embereket. A nagyszülők gyakran a kertből vagy az erkélyről integetnek le az unokáknak, akik ölelő mozdulatot tesznek. Az idősotthonokban csak műanyag fólián keresztül lehet megölelni a bentlakó hozzátartozókat, ráadásul Sophia, a robot gyártója azt tervezi, hogy robotokat küld ápolónak az idősellátásba. A vírus kíméletlenül figyelmeztet mindenkit, hogy a testünkben élünk, amiről a digitális korban nem nehéz megfeledkezni. Az érintőképernyők korában azonban a kütyük nem képesek viszonozni az oldalakat pörgető ujjainknak az emberi érintés érzékiségét és érzékenységét. 

1966-ban Sidney Jourard pszichológus a kávézókban ücsörgő párokat vizsgálta a világ több pontján. Kutatásából kiderült, hogy a puerto ricói főváros, San Juan kávézóiban a párok átlagosan 180 alkalommal érintették meg egymást egy óra alatt.

Párizsban ez az adat 110, míg a floridai Gainesville-ben mindössze két alkalom, Londonban egyetlen egyszer sem érintették meg egymást a párok. A kutatás szerint tehát az angolszász kultúrában nem divat egymás tapogatása nyilvános helyen. Amerikában ez odáig fajult, hogy a borbélyok a fejmasszázst sem saját kezükkel végezték, hanem egy erre a célra kifejlesztett elektromos eszközt használtak. Az érintésmentes társadalmak számára aztán a ’60-as évektől bőséges ölelésadagot vagy a teljes testet érintő masszázst írtak fel a terapeuták.

A járvány során próbálkoztak különféle öleléspótló eszközök kifejlesztésével, mint például a Bluetooth-os ölelőpólóval, de rá kellett jönnünk, hogy semmi sem pótolhatja az emberi érintést. 

A testünk kb. 20%-át fedő bőr a legnagyobb és egyben legérzékenyebb szervünk. A bőr különböző rétegeiben elhelyezkedő receptorok érzékelik a különféle ingereket, legyen az meleg, hideg, rezgés, nyomás vagy fájdalom.

Kapcsolódó cikk

Az ember tehát az emberi érintésre született, nem arra, hogy kitérjünk egymás elől az utcán, és az ablakon keresztül, meg üzenetben küldjünk egymásnak ölelést. Aki esetleg úgy érzi, kijött a gyakorlatból, így kezdjen el idejében edzeni a visszatéréshez! 

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem