Vannak olyan tesztek, amelyek segítségével ellenőrizheti érzelmi intelligenciádat.
Ahhoz azonban, hogy megértsük, mit is jelent ez valójában, van néhány alapvető tulajdonság és jel, amelyekkel a pszichológusok és szakértők szerint rendelkezned kell, hogy megállapítsd, magas szinten rendelkezel-e ezzel a tulajdonsággal.
A Bright Side összeszedte az érzelmi intelligencia jeleit, így te is ellenőrizheted ezeket, és nem csak intellektuálisan, hanem érzelmileg is fejlődhetsz.
Figyelsz rá, hogy mit mondasz
Ez nem jelenti azt, hogy nem használsz csúnya szavakat vagy káromkodásokat. Az érzelmileg intelligens emberek megtanulják, hogy nagyon óvatosak és okosak legyenek a szóválasztásban és a reakciókban.
A szakemberek azt mondják, hogy az ilyen típusú emberek soha nem mondják: „Tudom, mit érzel.” Tudják, hogy soha nem tudják 100%-ig igazán megérteni, mit érez egy másik ember.
Ehelyett folyamatosan fejlesztik szókincsüket és kommunikációs stílusukat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy üzenetüket szándékuk szerint fogadják.
Nyitott vagy a változásra
A változástól való félelem hiánya az érzelmi intelligencia jele is.
Az ilyen emberek állandó önérzettel rendelkeznek, amely változatlan marad különböző körülmények között. A kihívásokat az élet elengedhetetlen részének és a növekedés lehetőségének tekintik.
Természetesen normális, hogy az emberek ösztönösen ellenállnak a változásnak, mert agyunk hajlamos megőrizni a rutint, de az érzelmileg intelligens emberek le tudják győzni ezeket az ösztönöket.
Szünetet tartasz
Az önreflexió az egyik legjobb gyakorlat az érzelmileg intelligens emberek életében.
Ahelyett, hogy pánikba esnének, aggódnának, vajon elegek-e egy új munkához, vagy összezavarodnának, szünetet tartanak.
Ha időt adsz magadnak, hogy megnyugodj és jobban elemezd a helyzetet, ez egy bölcs döntés, amely lehetővé teszi a konfliktusok elkerülését. Az idő elteltével könnyebb egyértelmű döntéseket és véleményeket megfogalmazni.
Van benned késztetés a fejlődésre, de nem a tökéletességre
Senki sem tökéletes, és a magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek valóban megértik ezt a fogalmat. Csak elfogadják magukat olyannak, amilyenek.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem törődnek magukkal, vagy nem fejlődnek – ennek éppen az ellenkezője.
Szeretik a fejlődést, de világosan tisztában vannak azzal, hogy a tökéletességre való állandó törekvés nem egészséges. Ahelyett, hogy kínoznák magukat, az állandó növekedést választják.
Határozottan fejezed ki magad
Magabiztosnak lenni és agresszívnek lenni 2 különböző dolog. Ha önmagadért kell kiállnod, akkor azt tiszteletteljes módon tedd, anélkül, hogy haragot vagy undort mutatnál.
Az érzelmi érettség jele, hogy képes vagy kontrollálni negatív érzelmeidet.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy titkolnod kell az érzelmeidet. Inkább mutasd meg őket, de megfelelő és udvarias módon, hogy a körülötted lévők jól hallják.
Kapcsolódó cikk
10 jel, ami azt mutatja, hogy okosabb vagy az átlagnál
Hány jelet ismersz fel magadon?