A tanulmányok azt mutatják, hogy a felnőttek 60-70%-a tűnt már el szó nélkül valaki életéből. Legyen szó kapcsolatról vagy ismeretségről, úgy tűnik, hogy sok ember számára a konfrontáció a legnehezebb módja annak, hogy elintézzék a dolgokat.
De mi a „ghosting” és miért jelenik meg ez a jelenség?
A Bright Side összegyűjtötte, mi is pontosan ez a jelenség, mi okozza, és milyen hatással van a mentális egészségünkre.
Mit jelent a ghosting?
Ahhoz, hogy beszéljünk a ghosting témájáról, arról, hogy az emberek miért tűnnek el, és mit jelent valakit “ghostingolni”, beszélnünk kell a fogalomról és arról, hogy mit is jelent ez a szó valójában.
A definíció szerint a „ghosting” arra a cselekedetre utal, amikor hirtelen megszakítanak minden beszélgetést egy bizonyos személlyel anélkül, hogy okot adnának az illetőnek, vagy akár tudatnák vele, hogy meg akarják szakítani a kapcsolatot.
Alapvetően nem küld üzenetet valakinek, hogy tudassa vele, hogy nem szeretne beszélni velük. Ez nem csak a romantikus kapcsolatokban fordul elő, hanem a plátói kapcsolatokban is.
Miért válnak szellemmé az emberek, ahelyett, hogy szembenéznének a helyzettel
Mint minden olyan cselekedetnek, amelyet az emberek egy másik személlyel szemben tesznek, mindig vannak okok, amelyek miatt az emberek úgy döntenek, hogy ghostingolnak valakit egy kapcsolatban vagy azon kívül. A ghosting általában akkor jelenik meg, ha valaki nem szereti a konfrontációt.
- Kényelem: Az emberek hajlamosak a ghostingot választani a közvetlen konfrontáció helyett, mivel ez a „könnyebb kiút”. Ahelyett, hogy megmagyaráznád egy bizonyos személynek, miért szeretnéd megszakítani vele minden kapcsolatot, egyesek úgy gondolják, hogy könnyebb eltűnni. Ez viszont eléggé összezavarja az embert, aki elszenvedője a ghostingnak, mivel nem tudja, hogy mi az igazi ok, amiért „látva” hagyták.
- Mentális állapot: Akár hiszed, akár nem, a ghosting többet mond el arról a személyről, aki csinálja, mint akivel történik. Az egyik tényező a mentális állapot. A ghosting olyan stratégiákat foglal magában, amelyek bebizonyíthatják, hogy valakinek elkerülő kötődési stílusa van. Tara Collins pszichológus professzor kifejti, hogy „azok az emberek, akik nem szeretik az érzelmi közelséget, valószínűleg nagyobb valószínűséggel ghostingolnak”, és ez határozottan jobban megvilágítja annak a személynek a mentális állapotát, aki az eltűnést választja más lehetőségek helyett.
- Gyakran használják a rövid távú kapcsolatok megszüntetésére: A ghosting általában rövid távú kapcsolatokban fordul elő, ahol az emberek nem voltak elég régóta együtt ahhoz, hogy valóban elköteleződjenek, vagy elég közel kerüljenek ahhoz, hogy szoros kapcsolatot létesítsenek. Mivel nem köteleztük el magunkat teljesen, vagy nem alakítottunk ki valódi érzelmeket az illető iránt, úgy gondoljuk, hogy nincs valódi ok arra, hogy megmagyarázzuk a távozást vagy az érdeklődés elvesztését.
- Különféle okok: Ha már említettük azokat a fő okokat, amelyek miatt az emberek megkísértettek valakit, valóban vannak különféle okok mindenféle helyzetre. A tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek 43%-a választja a szellemmé válást, hogy elkerülje azt a kínos beszélgetést, hogy elmondja a másiknak, hogy nem igazán érdeklődnek irántuk. Ide tartozhatnak a randevú, beszélgetés vagy rövid kapcsolat utáni helyzetek. 37% úgy döntött, hogy megszakítja a kapcsolatot, mert a másik személy olyasmit csinált, ami nem tetszett neki, 36% pedig túl elfoglalt volt egy kapcsolathoz, de nem tudta elmondani az igazat a másiknak, mert már késő volt.
Hogyan lehet felismerni, hogy valaki ghostingol téged
- Ha valakinek az a szándéka, hogy szellemmé váljon neked, a legnagyobb árulkodó jel az, ha üzenetei egyre kevésbé érkeznek. Ennek gyakran az az oka, hogy „túl elfoglalt” ahhoz, hogy válaszoljon vagy folytassa a beszélgetést. Valóban, vannak helyzetek, amikor az emberek igazat mondanak, de legtöbbször ez nem így van.
Lorrae Bradbury pedagógus azt mondja: „Nem veszem be a „túl elfoglalt” kifogást. Ha valaki időt akar szánni rád, megtalálja a módját. Mindannyian elfoglaltak vagyunk, de ha találunk valakit, aki érdekel bennünket, általában áthelyezhetjük a feladatokat, hogy időt szakítsunk rá. Legalább láthatjuk az értesítéseinket, és visszaírhatunk.” - Tehát ha úgy gondolod, hogy mindent megteszel a beszélgetés folytatása érdekében, de úgy tűnik, ők nem tesznek annyi erőfeszítést, mint te, ez azt jelenti, hogy valószínűleg már nem érdekled őket, és ezért lehet, hogy keresik a kiutat.
Hogyan befolyásolhatja az ember mentális egészségét és érzelmeit, ha ghosting áldozatává válunk
Az önbizalomhiánytól, bizonytalanságon át a zavarodottságig az érzelmek széles skálája természetes reakció arra, ha valaki valódi ok nélkül elutasít minket. Íme néhány probléma, amely kíséri a ghostingot: frusztráció, harag, szomorúság.
És a legfontosabb, ami egy darabig veled marad, hogy nem érted, honnan jön mindez. Ahogy korábban említettük, a ghosting azt jelenti, hogy megszakítunk minden kapcsolatot egy bizonyos személlyel, és nem tudatjuk vele, hogy miért. Ez arra készteti az elszenvedő személyt, hogy újra és újra átgondolja a helyzetet, hogy megértse, miért nem volt elég, vagy milyen hibát követett el.
Ráadásul az elutasított személy soha nem kapja meg a megérdemelt lezárást, mivel nincs mód arra, hogy megtudja, miért ért véget a kapcsolat. Általában az ember hajlamos magát hibáztatni, de ez semmiképpen sem indokolt. A ghosting nemcsak a mentális állapotunkat befolyásolja, hanem az önbecsülésünket is.
Mit tegyél, ha ghosting áldozata lettél
A ghosting valóban mély hatással lehet valakire, és nagyon fájhat. Abban az esetben, ha már átmentél valami hasonlón, itt van egy pont, amely arról szól, mit tehetsz, ha ebbe a helyzetbe kerülsz.
A fő dolog, amire koncentrálnod kell, az magad. Amint azt korábban említettük, a szellemmé válás meglehetősen összezavarhat, és ettől előfordulhat, hogy túlgondolod a helyzetet, vagy olyan dolgokat kereshetsz, amelyek nem stimmelnek veled. Ez az első lépés: ha valaki ghostingolt, ne gondold, hogy te vagy a hibás. Valószínű, hogy nem így van.
Az esetek többségében annak a személynek, aki szellemmé vált, sok olyan problémája van magában, amelyeket nem biztos, hogy tudja, hogyan kezelje, ezért nem is teszi. Nem baj, ha szomorúnak érzed magadat, ez természetes is. De ne hagyd el magad emiatt. Ahogy maguk a szakértők is mondják: “A legjobb, ha felméred az inkompatibilitást, és tudod, hogy van egy jobb pár számodra.”
Kapcsolódó cikk
Pszichológusok elmondják, hogyan vészeljük át a párkapcsolat 5 legveszélyesebb időszakát, és kerüljük el a szakítást
Előbb-utóbb minden pár válságon megy keresztül, ez teljesen elkerülhetetlen. A jó hír az, hogy a válsággal való megküzdés során a házastársak új szintre lépnek kapcsolataikban,