A The Guardian idén ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. Ebből az alkalomból Hillary Clintont kérdezték Donald Trumpról, a mainstream sajtó megváltozó szerepéről, a nagy techcégek szabályozásáról, valamint arról, miért tartanak a demokraták Kínától.

Az igazság ma már nem félúton található Hillary Clinton szerint

2016-ban Hillary Clinton, a korábbi elnök, Bill Clinton felesége volt az első női elnökjelölt, akit az egyik nagy párt delegált. A mainstream média elkövette azt a hibát, hogy egy szinten kezelte Clinton pályafutása során hozott rossz döntéseit és a Donald Trumphoz köthető orosz befolyással kapcsolatos gyanúkat és a többrendbeli szexuális zaklatás vádjait, írja a The Guardian

Orosz heckerek terjesztették a közösségi oldalakon Clinton ellen a pizzagate-kampány dezinformációit, miszerint a demokrata politikus egy washingtoni pizzériából gyermekkereskedelmi hálózatot működtet.

Hillary Clinton Interju Sajto Demokracia
Hillary Clinton / Fotó: Sophia Spring / Eyevine

Öt évvel később hiába bukott meg Trump, a veszélyes hazugságok továbbra is terjednek, elég csak a QAnon mozgalomra gondolni. Év elején, a január 6-i Capitolium elleni támadás után több szakértő is egyöntetűen nem a tagok kijózanodását, hanem további radikalizálódását várta.

A 73 éves korábbi külügyminiszter és first lady hangsúlyozta, hogy a dezinformáció korában az a hagyományos felfogás, miszerint az igazság valahol félúton van, már nem érvényes.

A nagy tech-cégek szabályozása elkerülhetetlen, de bonyolult

„Leépítették a kiegyensúlyozott, egyenlőségen alapuló kommunikációt. Az nem egy súlycsoportba tartozik, ha bírálunk valamit a másik oldalon, míg a másik oldal meg betör a Capitoliumba és megkérdőjelezi a választás végeredményét. Mindez össze sem mérhető, és arra a problémára vezethető vissza, hogy a sajtónak még azt a felismerést kell helyre tennie, hogy mennyire fékevesztett és veszélyes ez a szélsőjobboldali politikai felfogás” – mondta Clinton.

A technológiai óriásvállalatok Clinton szerint ma bármely sajtóorgánumánál nagyobb befolyással bírnak. Ezért szükséges lenne az egész világon felismerni, hogy ezek a cégek kihasználják, hogy platformjaikon szabadon terjedhetnek a valótlanságok, nincsenek versenytársaik és nem lehet felelősségre vonni őket.

A 2,8 milliárd aktív felhasználóval rendelkező, dollármilliárdokat kereső Facebookot külön kiemelte, mint mind közül a legkártékonyabb platform. Clinton úgy látja, hogy a kormányzatok már elhatározták, hogy bizonyos előírásokhoz kötik a működésüket.

Az amerikai elnök, Joe Biden, a Kongresszus és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság is kifejezetten szigorúan kíván fellépni az óriáscégekkel szemben. Clinton szerint, bár rendkívül bonyolult a szabályozás, nincs más lehetőségük, különben a dezinformáció és a megosztottság a demokratikus berendezkedést sodorja veszélybe.

A trumpi médiafelfogás átka

Trump azzal démonizálta a legnagyobb, mértékadó sajtóorgánumokat, mint a CNN vagy a The New York Times, hogy a nép ellenségének nevezte őket, akik álhíreket terjesztenek.

„Nem ismerek olyan amerikai elnököt, aki elégedett lett volna a sajtóval. Trump hatalmas károkat okozott az országban, mert a paranoiát, az összeesküvéselméleteket és a megosztottságot táplálta, és ennek következtében sokan azt gondolhatták, hogy a sajtó valóban ellenség” – mondta Clinton. Az, hogy bizonyos sajtótermékek Trump politikai szócsövévé váltak, szintén a sajtóba vetett bizalmat erodálta.

„Eközben a mainstream sajtó a rázúduló hazugságáradattal és a trollokkal küzdött. Úgy látom, hogy túl lassan ismerték fel, hogy itt nem a megszokott nézetkülönbségekről, egy merőben más típusú vezetőről volt szó csupán, hanem történetesen azoknak a kereteknek a teljes semmibe vételéről és áthágásáról, amelyeken belül működtek eddig a vezetőink” – vetette fel Clinton a sajtó felelősségét.

Keleti rezsimek vs. nyugati demokráciák

Mindeközben az egyre nagyobb befolyásra szert tevő Kína ugrásra készen áll, hogy a dezinformációk által veszélybe sodort demokráciáknak alternatívát ajánljon. Biden már több alkalommal is kijelentette, hogy az utánunk következő generációknak majd azt kell megítélniük, hogy a demokrácia vagy az autokrácia működőképesebb-e. Clinton úgy gondolja, ez korunk meghatározó problémája.

A demokráciáknak be kell bizonyítaniuk, hogy egységesek tudnak maradni és a polgáraik is jól járnak velük. Kína mindeközben ennek az ellenkezőjéről igyekszik majd meggyőzni őket. Elhitetik, hogy a demokrácia körülményes, a megválasztott képviselők váltják egymást. Így folytonosság nélkül képtelenség hosszú távú célokat elérni a társadalom egységének megőrzésével, ezért inkább voksolj ránk.

– vázolta az elkövetkezendő évek nagy küzdelmét, amelynek már érződik az előszele.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.