II. Erzsébet királynő halálát szeptember 8-án este jelentette be a Buckingham-palota. Az elhunyt uralkodót legidősebb fia, Károly követi a trónon, aki közleményben búcsúzott szeretett édesanyjától, amit a Blikk szemlézett.
Szeretett édesanyám, Őfelsége, a királynő halála a legnagyobb szomorúság pillanata számomra és családom minden tagja számára. Mélységes gyászban vagyunk egy mélyen tisztelt Uralkodó és egy nagyon szeretett Anya távozása után.
“Tudom, hogy az elvesztését az egész országban, a brit birodalomban és a Nemzetközösségekben, valamint szerte a világon számtalan ember fogja megérezni. A gyász ezen időszakában a családomnak és nekem is erőt ad, hogy tudjuk, mennyien tisztelték és szerették a királynőt” – olvasható a királyi család közleményében.
Károly herceg első feladata uralkodóként az volt, hogy eldöntse, milyen néven szeretné, hogy megszólítsák. Bármelyik nevét választhatta volna, Károly, Fülöp, Artúr György közül az elsőt választotta, így hivatalos megszólítása III. Károly király. Az új trónörökös, Vilmos herceg is címváltáson megy át, ő lesz Wales hercege, ez azonban nem automatikusan történik, a királynak kell oda adományoznia.
Károly királyt várhatóan csütörtökön fogják hivatalosan is kikiáltani a londoni Szent Jakab palotában kerül sor, a Csatlakozási Tanács (Accession Council) néven ismert szertartásos testület előtt királynak. A szertartásra több mint 700 ember kaphatna meghívást, de várhatóan a részvétel ennél jóval kisebb lesz a rövid határidő miatt. II. Erzsébet idejében 200-an jelentek meg. Az ülésen a Titkos Tanács elnöke (jelenleg Penny Mordaunt parlamenti képviselő) hivatalosan bejelenti a királynő halálát, majd felolvas egy kiáltványt, amiben az előző uralkodót dicsérik, az újat biztosítják támogatásukról, és imák és fogadalmak sorozatát mondják el.
Ezután a király részt vesz a Csatlakozási Tanács második ülésén a titkos tanáccsal együtt, amin a 18. századi hagyományoknak megfelelően nyilatkozatot tesz és esküt tesz a skót egyház megőrzésére is. Ekkor fog először elhangozni az átírt nemzeti himnusz is, ezúttal már a “God save the King” sorral.
Végül pedig a hivatalos koronázási ceremónia következik, de erre az előkészületek miatt még valószínűleg várni kell. II. Erzsébet királynő koronázása egy évvel trónra lépése után történt meg. Az elmúlt 900 évben a Westminster Abbey-ben tartották a koronázást: Hódító Vilmos volt az első uralkodó, akit ott koronáztak meg, Károly pedig a 40. lesz.
Kapcsolódó cikk
Meghalt II. Erzsébet királynő – Kiderült a halál oka is
96 évesen meghalt II. Erzsébet, jelentette be a királyi család.