A legtöbb civilizáció a szappan feltalálása előtt is sokat adott a tisztaságra, de lehet, hogy csak véletlen a felfedezése.
Semmi sem hasonlítható ahhoz a felemelő érzéshez, amikor lesúroljuk magunkról a szennyeződést, az izzadságot és a piszkot egy hosszú nap után. A szappan lehet szilárd vagy folyékony, a lényeg, hogy habzik, elpusztítja a kórokozókat, illata pedig jó hatással van a mentális egészségünkre is. De vajon hogyan mosakodtak, mit használtak az emberek a szappan feltalálása előtt?
A szappannak meglehetősen hosszú története van, azonban biztosra vehetjük, hogy évezredeken át a víz volt a fürdés elsődleges eszköze. Az Indus-völgy civilizációjában – amely kultúra a mai Pakisztán, India és Afganisztán egyes részein virágzott i.e. 2600 és 1900 között – a Mohenjo-daro-i Nagy Fürdő volt az egyik legkorábbi nyilvános gőzfürdő.

Kapcsolódó cikk

“Biztosra vehetjük azt is, hogy mielőtt a szappan általánossá vált, az emberek jelentős részének rendkívül rossz szaga lehetett”  mondta a Live Science-nek Judith Ridner, a Mississippi Állami Egyetem történésze.

A modern szappankészítmények sok extra összetevőt tartalmaznak, az ősi, alapszappan meglehetősen egyszerű főzet volt. Lúg és zsír kombinációja – állítja Kristine Konkol, az Albany State University vegyésze. Kémiai vegyületként úgy működik, hogy a szappanmolekulának vízkedvelő feje és zsírkedvelő szénlánca van, amely körülveszi és felemeli a szennyeződésmolekulákat. Ez az alapképlet kulcsfontosságú a szappan esetében.

Kapcsolódó cikk

Mivel a szappan hamar lebomlik, nehéz visszakövetni a történetét. Azonban kutatóknak sikerült bebizonyítaniuk, hogy a mai tisztálkodószerek elődei növények, állati epe, különböző olajok, homok és fahamu keverékei voltak.

A szappanszerű anyagokról szóló legkorábbi írásos feljegyzések Kr.e. 2500 körül íródtak és Mezopotámiából származnak. Az agyagtáblák tanúsága szerint a sumérok vizet és nátrium-karbonátot – például növényi hamuból származó por alakú sót – használtak öntisztításra, sört és forró vizet pedig a sebek tisztítására.

Néhány száz évvel később a mezopotámiai akkád birodalom már olyan növények keverékét használta tisztálkodásra, mint a datolyapálma, a fenyőtoboz és a tamariszkusz nevű cserjés növény. Az ilyen keverék összhangban van a modern szappanok alapvető összetevőivel.

Kapcsolódó cikk

A modern kutatások arra engednek következtetni, hogy az emberek valószínűleg nem szándékosan hoztak létre a szappant – mondta Konkol. Ha egy zsíros serpenyőt növényi hamuval tisztítanak magas hőfokon, akkor szappan keletkezik, akárcsak az állati zsírok fahamuval történő forralásakor. Ezek a módszerek már az ókori Egyiptomban is ismertek voltak.

Az ókori görögök és a rómaiak kissé eltérően közelítették meg a fürdőzést. Vízben való öblítés után illatos olívaolajat kentek magukra, ezután egy strigil nevű, vasból vagy bronzból készült íves szerszámot használtak a maradék szennyeződés lekaparására, majd újra lemosták magukat.

Nem tudjuk pontosan, hogy a szappannal való fürdés mikor vált rutinszerűvé, de a nyugati világban biztos, hogy csak későn, valamikor az 1800-as évek elején-közepén.

Az ipari forradalom a szappangyártást a háztartásokból a gyárakba helyezte át, egyre nagyobb hangsúlyt kapott a higiénia, az orvostudomány is fejlődésnek indult. Emellett fontos üzleti célokat szolgált a szappan elterjedése, a változást ügyesen kihasználták az olyan vállalatok, mint például az egyesült államokbeli Procter & Gamble, ami azóta is világhírű.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.