Fontos, hogy jó kapcsolatokat ápoljunk az emberekkel, mert a társadalmi kapcsolatok az élet nagy részét képezik. A kapcsolatépítésre fordított idő azonban nem mindig hoz pozitív eredményeket.
Ha azt veszed észre, hogy egyre több időt töltesz azzal, hogy aggódsz mások véleménye miatt, akkor ideje megállni és gondolkodni.
A Bright Side összegyűjtött néhány árulkodó jelet, amikor érdemes átgondolni a prioritásainkat, ha jobban akarjuk érezni magunkat.
1. Nem mondasz nemet
Mi történik: A teendőid listáján több olyan feladat van, amit mások helyett csinálsz, mint amennyi a tiéd. Segítség, tanácsadás, vásárlás, gondozás, kölcsönadás… De ha megkérdezik tőled, hogy ezek az emberek mit tettek valaha érted, valószínűleg hosszú ideig semmi sem jut eszedbe.
Mit tegyél: Tedd a saját feladataidat az első számú prioritássá. Ha valaki erre megpróbálja bizonygatni, hogy önző és hálátlan ember vagy, akkor valószínűleg manipulálni próbálja az érzelmeidet.
Mielőtt vakon segítő kezet nyújtanál valakinek, kérdezd meg magadtól, hogy ennek a személynek haszna származik-e abból, hogy állandóan megmentik.
2. Állandóan jóváhagyást keresel
Mi történik: Nem érzed magadat magabiztosnak, és folyamatosan próbálsz jóváhagyást szerezni olyan emberektől, akiknek a véleménye fontos számodra. Folyamatosan azért teszel valamit, hogy főnököd, kollégáid, barátaid és rokonaid megdicsérjenek. Ha jóváhagyást kapsz, úgy érzed, hogy valami „jót” tettél. Ha nem kaptad meg a kívánt visszajelzést, úgy érzed, hogy valami jelentéktelent vagy „rosszat” tettél.
Mit tegyél: El kell döntened, hogy jó vagy, és ezt nem kell bizonygatnod. A jóváhagyás keresése helyett törekedj céljaid elérésére.
Fejlődj és haladj a szakmádban, vigyázz egészségedre, szeress és légy szeretve. A magabiztosság hűséges társad lesz, és eltűnik a jóváhagyás iránti igényed.
3. Elsimítod a dolgokat
Mi történik: Nem vitatkozol, nem panaszkodsz, nem küzdesz, és nem állsz ki a jogaidért. Könnyebb elfogadni, türelmesnek és csendesnek lenni, hogy ne provokálj konfliktust. Ez azonban egy illúzió: ha nem érvényesíted a véleményed, soha senki nem fogja megtudni, hogy vagy.
Mit tegyél: Hagyj magadnak véleményt. Nem kell támogatást keresned azoktól, akik hangosabbak és magabiztosabbak, mint te.
Amikor nyíltan kifejted a véleményed, megmutatod az egyéniséged. A megérdemelt tisztelet fontosabb, mint egy egyszeri mosoly.
4. Magad hibáztatod mások érzelmeiért
Mi történik: Gyakran kérsz bocsánatot, ha valakinek nem tudod teljesíteni a kérését, vagy nem olvasod valakinek a gondolatait, elvárásait vagy érzéseit. Düh, sértettség, szomorúság, elégedetlenség – mások negatív érzelmei megrémítenek, és bűntudatot keltenek benned.
Mit tegyünk: Tedd le azt a sziklát, amelyet cipelni próbálsz – a felelősséget valaki más érzéseiért, problémáiért és elvárásaiért.
Amikor úgy érzed, fojtogat a bűntudat, gondolkodj el ezen: mit tett az illető a problémája megoldása érdekében?
5. Nem szabsz határokat
Mi történik: Mindig készen állsz arra, hogy mindent megtegyél mindenkiért. Ha valakinek sürgős problémája van, feladod az összes feladatoda, áthajtasz a fél városon, és ingyen megoldod a baját.
Mit tegyél: Gondold át, mi a norma, és mondd el a körülötted lévőknek. Elmész egy hétvégére? Mondd meg nekik, hogy péntekig dolgozol a projekten.
Nem szabad kifogásokat keresni. Egyszer s mindenkorra a saját prioritásodnak kell lenned.
Kapcsolódó cikk
Figyelmeztető jelek, amelyek azt sugallják, hogy alacsony az önbecsülésed
Számos jel utalhat az önértékelési problémákra.