Azok a dolgok, amikhez hozzá vagyunk szokva, nem mindig olyan egyszerűek, mint amilyennek látszanak. Néhányuk káros, de akár veszélyesek is tudnak lenni.

Nem is tudjuk, hogy károsítjuk magunkat

A Bright Side csapata 11 hétköznapi dolgot gyűjtött össze, amivel roncsoljuk az egészségünket, miközben észre se vesszük.

1. Keresztbe teszed a lábad

Egy táplálékkiegészítőt gyártó cég beszélt először a keresztbe tett lábak káros egészségügyi hatásáról 1999-ben. Még egy marketing kampányt is építettek a probléma köré, amiben kiemelték, hogy számos tanulmány erősítette már meg, hogy a keresztbe tett lábak magas vérnyomást, visszereket és idegkárosodást okozhat.

2. Madarak etetése

A szülők gyakran szeretik galambok etetésével elütni az időt a gyerekeik társaságában. Sajnos ez a tevékenység nem csak szórakoztató, de veszélyes is. Több, mint 50% az esélye, hogy egy városi madár fertőző betegségben szenved.

3. Rossz minőségű napszemüveg viselése

A költségek csökkentése érdekében a gyártók gyakran olcsó műanyagot használnak. Ezek a napszemüvegek nem védik a szemedet az UV sugárzástól, ezzel károsítva a retinát. Az olcsó napszemüveg árnyékolásának köszönhetően a pupillád kitágul, így még nagyobb dózisú ultraibolya sugárzás éri a szemedet, ezzel még egészségtelenebbé válik, mintha egyáltalán nem hordanál napszemüveget. Az UV-sugárzásnak való kitettség szürkehályogot, szemkárosodást, de akár rákot is okozhat.

4. Sok víz fogyasztása

Bár a kevés víz is rendkívül egészségtelen, a sok víz se mindig egészséges. A kutatók nem győzik ismételni, hogy mindenki vízigénye különböző. Ha sokat mozogsz és sportolsz, igyál többet, ha vese-, szív- vagy érrendszeri betegségben szenvedsz, jobban jársz, ha kevesebbet fogyasztasz. A tested vízigényének felmérésében a legjobb, ha figyelsz a szomjúságra. Ha nem esik jól, ne erőltesd.

5. Melegvizes palack használata

A hideg vagy a meleg használata a fájdalomcsillapítására közkedvelt technika. Sok betegség esetében azonban kifejezetten ellenjavallott a melegvizes palackok használata. Ilyenek például a vérzés, vagy az akut hasi gyulladásos megbetegedések, de a húzódások és sérüléseket követő pár órában vagy napban sem ajánlott meleget alkalmazni a területen. A meleg a rák kezelésében sem jó döntés.

6. Popcornt készíteni a mikróban

Nem a főzési technikával van a baj, a kukorica összetevőinek otthoni használata okozza a kárt. A diacetil nevű vegyi anyagban rejlik a veszély. A hő hatására elpárolog, ez pedig bekerül a tüdődbe, és károsítja azt. Csökkentheted a kockázatot, amennyiben megvárod, míg a popcorn kihűl, mielőtt megeszed.

7. Étkezés a munkahelyi asztalodnál

A munkahelyi környezetünk nagyon különböző lehet, de legtöbbjükben közös, hogy nem alkalmas az étkezésre. Rengeteg baktériumot találhatunk a munkahelyi asztalunkon, ami nem tesz jót az emésztésünknek. Ha ez sem tántorítana el az asztalodnál elfogyasztott ebédtől, ne felejtsd el, hogy az ételed szaga zavarhatja a kollégáidat, az agyadnak szüksége van a szünetre, a lábaidnak a nyújtózásra, a gyomrod pedig nem tud az emésztésre koncentrálni, ha az agyad nem az étkezésre fókuszál.

8. Nyitott cipők viselése a városban

A lenge öltözet a nyár velejárója, ez pedig kiterjed a lábbelikre is. A nyitott cipők viselése azonban megnöveli a sérülés és az elfertőződés kockázatát. Akár egy rovarcsípés is könnyen el tud fertőződni, a fertőzés pedig tovább terjedhet a testünk más területeire is.

9. Zsír-mentes tej ivása

Úgy gondolhatjuk, hogy ugyanaz, mint a zsíros tej, csak a zsír nélkül, de ez nem ilyen egyszerű. A zsír nélküli tej meg sem közelíti hasznosságában a „rendes” tejet. Amikor kivonják a zsírt a tejből, a vitaminok is mennek vele, és szintetikus anyagokkal váltják le őket, amik nem tesznek jót neked. Sok gyártó tejporral erősíti a zsírmentes tejeket, ami oxidálhatja a koleszterolt a tejben. A klinikai bizonyítékokra még várni kell, de az oxidált koleszterolt fogyasztó állatoknál megnőtt a szívroham kockázata.

10. A testtartás figyelmen kívül hagyása

A helyes testtartás azt jelenti, hogy a szerveid szimmetrikusan helyezkednek el. Törődj a gerinceddel, állítsd át az irodai székedet és figyelj a helyes testtartásra. Ezekre kell figyelned: a szék magasságának arányosnak kell lennie a combod hosszával, legalább a szék kétharmadán kell ülnöd, a háttámládnak illeszkednie kell a gerincedhez, a súlynak a csípőre kell helyeződnie, a fejnek pedig előre kell néznie. Ne válts azonnal helyzetet, ha ezt kényelmetlennek érzed, az izmaidnak idő kell, mire megszokják a megfelelő testtartást.

11. Az oldaladon vagy a hasadon alszol

A legtöbbünk abban a pozícióban szeretünk aludni, amelyben a legkönnyebben merülünk álomba. Azonban ez a szokás komoly károkat tud okozni az egészségünkben. Az oldaladon való alvás számos egészségügyi kárt okozhat, mint például a hátfájdalom vagy tüdőt érintő problémák. A hason alvás még veszélyesebb tud lenni, mert ebben a pozícióban nyomás kerül a szerveinkre, ami ideg károsodást és szívügyi panaszokat okozhat. Tehát a legjobban a háton alvással jársz, ez a legtermészetesebb pozíció a három közül. A háton alvást egyedül akkor érdemes kerülni, ha alvási apnoéban szenvedsz.
Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.