12 órán át dolgoztak a Balatonban elsüllyedt vitorla kimentésén
Elsüllyedt egy vitorlás a Balatonon három héttel ezelőtt, amelyről nemrég számolt be az RTL Klub Híradója. A Vízi mentők Magyarországi Szakszervezetének elnöke, Bagyó Sándor az előzményeket és magát a mentés folyamatát is kommentálta a tévécsatornának.
Egy erősödő szél következtében történt a baleset, mint mondta, “elfektette” a vitorlást. Bagyó hozzátette, hogy “vélhetően olyan szerencsétlenül érkezhettek, hogy egyből telement a hátsó rész vízzel”, így emiatt süllyedhetett el könnyen.
A legénységet a vízi mentők segítették a fedélzetre. Az idő és a sűrű köd miatt viszont sajnos napokig kellett várni a hajó kimentésével.
3 vízimentős-egység felügyelte a kimentést
A mentés során hevedereket kötöttek a búvárok a hajótestre a víz alatt, az alig 10 Celsius-fokos vízben. Mint kiderült a beszámolóból, három vízimentős-egység őrizte a kimentést. Az egyikről a búvárokat segítették, a második egy sürgősségi hajó ügyelt bármilyen eshetőségre, míg a legnagyobbról irányították magát a mentést, miközben a parancsnok folyamatosan közvetítette, mi történik a vízben.
Bagyó Sándor azt is elmondta a Híradónak, hogy jelenleg négy búvár segíti a munkát, ugyanis a vitorlás iszapban áll, amely megnehezíti a mentést. “Most a hevedereket próbálták befűzni” – mondta a mentés során Bagyó, aki hozzátette, a látásviszonyok nagyon gyengék.
Mindig improvizálni kell ilyenkor. Mondanom sem kell, a látó távolság nulla. Nem látnak semmit, vakon dolgoznak párban. Kettő elől, kettő hátul
– fakadt ki a Vízi mentők Magyarországi Szakszervezetének elnöke.
Nemrég a Dunán süllyedt el egy hajó, amelyet szintén hosszú órák után tudtak kimenteni.
A Balatonban kimutatható hormonmaradványoknak a vízi ökoszisztémára gyakorolt hatását vizsgálták a BLKI kutatói
A kutatók arra jutottak, hogy már az alacsony koncentrációban, de tartósan jelen lévő progesztogén hormonok is valós biológiai kockázatot jelenteknek a gerinctelen modellállatokra, és ezáltal a vízi ökoszisztémára.