Az orosz-ukrán válsághelyzetet nagyban befolyásolja, hogy a kontinens energiaszektor rendkívüli mértékben függ az orosz földgáztól.

Alternatív források kellenek

A kérdés már régebb óta foglalkoztatja Európát, de az ukrán-orosz viszony miatt ez egyre sürgetőbb. Első lépésként alternatív forrásokat kell beazonosítania a szakembereknek.

Az egyik ilyen Katar lehet, amely cseppfolyósított földgáz (LNG) formájában tudna jelentősebb mértékű készletet biztosítani a kontinens számára. Katar esetében még az amerikaiak is segítenének a tárgyalásban, így ez mindenképpen opció – írta a Liner.

Kapcsolódó cikk

Szabad Európa Rádió beszámolója szerint felmerülhet egy másik opció is: Azerbajdzsán, amely szintén komoly földgázkészletekkel rendelkezik. Az Európai Unió olyannyira komolyan veszi az azeri gázellátás potenciális lehetőségét, hogy már konkrét lépéseket tettek érdekében.

Kadri Simson, az Európai Unió energiaügyi biztosa Azerbajdzsánba utazott személyes tárgyalásokat folytatni Ilham Alijev elnökkel a kérdésről. Simson mellett a brit és amerikai diplomáciai delegáció tagjai is részt vettek a megbeszélésen.

Kétoldalú megbízhatóság

Simson rámutatott, hogy Brüsszelnek erős, kétoldalú kapcsolata van Azerbajdzsánnal, és egy megbízható energiaellátó partnernek nevezte a keleti országot. Alijev kiemelte, hogy az Európai Unió és Azerbajdzsán közötti energiaügyi együttműködés új fázisba léphet.

Az azerbajdzsán elnök szerint a tavalyi év során 19 milliárd köbméter földgázt exportált, ebből 8.5 milliárd Törökország és 7 milliárdot Olaszország számára. Az azeri gázból több ország, köztük Grúzia, Görögország és Bulgária is részesül.
Azerbajdzsánnak ráadásul hatalmas földgázkészlete van, Alijev szerint 2.6 trillió köbméter csak az a készlet, amit az eddigiek során felfedeztek, ebből 1 trillió a legnagyobb gázmezejükön, a Shah Denizen található.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.