Mind szoktunk fent lenni sokáig, pedig jobban tennénk, ha inkább kipihennénk magunkat. A teljesítményünk is javul és empatikusabbak is leszünk, ha nem vagyunk fáradtak másnap.

Kim Kardashian, Anna Wintour és Oprah Winfrey egy dologban biztosan hasonlítanak: mindannyian este 10 körül mennek aludni. Tudjuk, hogy az alvásnak mennyi pozitív hatása van, ezért nem is meglepő, hogy ezek a sikeres nők ilyen korán fejezik be a napjaikat. Hamarabb térnek nyugovóra, hogy másnap újra csúcsformában legyenek.

Összegyűjtöttük, miért kellene neked is korábban lefeküdnöd.

Így hozhatod ki a legtöbbet az alvásból

este 10 kor aludni 1

Az alvásunk 90 perces, mélyebb és felszínesebb alvási ciklusokra oszlikA legmélyebben az elalvást követő 3-4 órában alszunk, esetünkben a legpihentetőbb időszak tehát 10 és hajnali 2 óra között van.

Egy tanulmány szerint a korai lefekvés és a hosszabb alvás segít távol tartani a negatív gondolatokat, amelyek miatt sokat forgolódunk éjszakánként.

Újra formába hozhatod magad

este 10 kor aludni 2

Amikor mélyen alszunk, a testünk gyógyítja önmagát, növekedési hormonokat termel. Ez létfontosságú ahhoz, hogy másnap jó formában legyünk, főleg, ha sportolunk.

Kevésbé leszel stresszes

este 10 kor aludni 3

Ha nem alszol eleget, stresszesebb vagy, mivel extrém magas lesz a kortizol, azaz a stresszhormon szintje a szervezetedben. A túl sok kortizoltól szorongani kezdesz, és ez kihat az egészségedre is.

Kapcsolódó cikk

Azonban ha az időben történő lefekvéssel biztosítod a szervezed számára az elegendő alvást, napközben úgy fogod érezni, teljesen fel vagy töltődve, mivel éjjel kipihented magad.

Kisebb a betegségek esélye

este 10 kor aludni 4

Több tanulmány is bizonyítja, hogy azok, akik korábban mennek aludni, egészségesebbek, mint azok, akik éjjelente sokáig ébren vannak. Akiknek a mély alvási fázisból kevés jut, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség és magas vérnyomás.

A kutatók arra is rájöttek, hogy az este 10 és hajnali 2 óra közötti mély alvási fázis az immunsejtek számára is fontos. Azoknak a szervezete, akik nem aludtak eleget mélyen, gyengébben reagál a vírusokra, azaz ők könnyebben kapnak el fertőzéseket.

Jobban tudod kontrollálni az érzelmeidet

este 10 kor aludni 5

Tanulmányok szerint azok, akik eleget alszanak, általában boldogabban élnek. Ha ez nem így történik, az érzelmeink hullámzóvá válnak és nehezebben tudjuk irányítani őket. Ha hamarabb fekszel le, hamarabb kelsz, ami azért is fontos, mert így több napfényt szívhatsz magadba, aminek kedélyjavító hatása van.

Jobban megérted mások érzelmeit

este 10 kor aludni 6

Egy tanulmány arra is rávilágított, hogy ha éjjel nem alszunk jól vagy eleget, akkor nehezebben tudjuk megérteni mások érzelmeit. Az érzelmek kifejezésének több jele felett siklunk el, és így szinte lehetetlen megállapítani, hogy valaki őszinte hozzánk vagy sem.

Ugyanakkor a harag és a félelem könnyen leolvasható marad az ősibb, túlélésen alapuló ösztöneinknek köszönhetően, hiszen ezek az érzelmek fontosak a veszély érzékeléséhez.

A cikk a Bright Side angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.