A Facebook-törvény sorsáról az Országgyűlés dönt
„Konzultálva a témában illetékes állami intézmények vezetőivel, az Igazságügyi Minisztérium tavasszal törvényjavaslatot fog az Országgyűlés elé terjeszteni a nagy technológiai vállalatok hazai működésének szabályozásáról” – jelentette be Facebookon Varga Judit.
„Semmi mást nem szeretnénk elérni a nagy tech cégekkel szemben, mint a törvényes, átlátható és ellenőrizhető működést. Semmi mást, mint ami a többi cégre, nagyvállalatra vagy kisvállalkozóra is vonatkozik” – tette hozzá a magyar igazságügyi miniszter.
Varga hangsúlyozta, hogy továbbra is együttműködik a kormány az Unió hasonló irányú szabályozásának előkészítésében, de „az elmúlt időszak eseményei megmutatták, hogy gyorsabban kell lépnünk az emberek védelme érdekében”.
Varga Judit szabadságharcosként regulázná meg a Facebookot és más tech céget
Vélhetően a leköszönő amerikai elnök, Donald Trump Twitterről való felfüggesztése, majd kitiltása borzolta fel a kedélyeket. Varga szerint „ma már önkényesen bárki lekapcsolható az on-line térből bármilyen hivatalos, átlátható, tisztességes eljárás és jogorvoslat lehetősége nélkül.”
Hozzátette, hogy „lekapcsolhatóak a pékek, fodrászok, nyugdíjasok, tanárok, kis- és nagyvállalatok valamint állami vezetők is.”
Kapcsolódó cikk
A miniszter posztjának zárásából világosan látszik, hogy a Facebook-törvény szabadságharcos retorikával együtt érkezik: „A szándékos, ideológiai vagy üzleti érdekből történő digitális károkozás Magyarországon sem maradhat többé következmények nélkül! A szabadságot ritkán adják ajándékba. Most a digitális szabadságért is meg kell küzdenünk!”.
Nem véletlen, hogy az egyébként széles körben kritizált Trump-tiltás felgyorsította a nemzeti törvényalkotási folyamatokat, amelyek a nagy tech cégek megrendszabályozását veszik célba.
Meddig mehet el a szólásszabadság a közösségi média felületein?
Noha a Parlernek egyelőre nincs különösebb problémája a gyűlöletbeszéddel, bizonyos korlátozásokat a Gabhez hasonló incidensek kiküszöbölése folytán ők is bevezettek.
Kapcsolódó cikk
Nemrég például Lengyelország lépett: ott a Szólásszabadság Tanácsát alapítják meg, amely a tervek szerint felülbírálhatja a tiltásokat.