Az anyagcsere-funkció normalizálása a kulcs
A 2000-es évek elején azonosították először a SWELL1 nevű fehérjét, amiről eleinte csupán azt feltételezték, hogy kizárólag a limfociták működésében játszik szerepet, később viszont felfedezték, hogy a szervezet számos szövetében az inzulin jelátvitelt is befolyásolja – írta a Liner.
Kapcsolódó cikk
Hogyan csökkenthető a cukorbetegség kockázata?
Az egészséges életmód segíthet megelőzni a 2-es típusú diabéteszt. Két nemrégiben megjelent tanulmányból most megtudhatod, hogyan csökkenthető a cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A szóban forgó protein aktivitása létfontosságú a hasnyálmirigy sejtek normális inzulinszekréciójához, ezenfelül a 2-es típusú cukorbetegeknél felborulhat a termelődésük. A Washington Orvosi Egyetem kutatóinak tanulmányából kiderült, a SWELL1 gyakorlatilag kettős életet él, mivel a szervezet különböző sejtjeiben befolyásolja az inzulinérzékenységet, ugyanakkor a hasnyálmirigy inzulinszekréciójára is hatással van. Mindezért kifejlesztettek egy SN-401 nevű molekulát, amivel fokozni tudták a SWELL1 kiválasztódását – remélve, hogy normalizálhatják a cukorbeteg kísérleti állatok anyagcsere-funkcióját.
Célzottan kezelhetik a pácienseket
Kapcsolódó cikk
Jelek, amik talán fel sem tűnnek: a 2-es típusú cukorbetegség tünetei
A 2-es típusú diabétesz az egyik leggyakoribb betegség, világszerte emberek millióit érinti. Azzal, hogy ismered a jeleit és a tüneteit, még időben léphetsz.