Éppen a billegő választókerületekben van több közmunkás, vagyis olyan helyeken, ahol a Fidesznek nagyobb szüksége van a szavazatokra.
A közmunka növeli a Fidesz eredményeit
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz tartozó Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontjának (KRTK) kutatója azt vizsgálta meg, hogyan függ össze a közmunka és a Fidesz támogatottsága. Ehhez az országgyűlési választások eredményeit és a közmunkára vonatkozó statisztikákat vetette össze.
Az eredmények egyik nagy tanulsága, hogy „a közmunka növeli a Fidesz országgyűlési és önkormányzati választásokon elért eredményeit, vagyis a közmunka miatt többen szavaznak a kormánypártra. Minél több a közmunka egy településen, annál többen szavaznak rájuk”.
A közmunka nélkül a Fidesz nem szerzett volna 8 éve kétharmados többséget
A kutatás arra is rávilágított, hogy éppen azokban a „billegő” választókerületekben található településeken találtak több közmunkást, ahol a Fidesznek nagyobb szüksége volt pluszszavazatokra a 2014-es és a 2018-as országgyűlési választások előtt. (A vizsgálat a tízezer fősnél kisebb településeket vette figyelembe, mivel a közmunkások túlnyomó része ilyenekben él.)
Széthullunk, csak tapogatózunk a posztcovid-időszakban
Milyen korszakba is léptünk be az elmúlt 18 hónap széthullott mindennapjaiban? A következő írás ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Kapcsolódó cikk
A szakértők egy másik tendenciára is felfigyeltek: ahol jól szerepelt a Fidesz az országos választáson, ott több lett a közmunkás a 2014-es és a 2019-es önkormányzati választásokra. Ez a Telex szerint azt jelenti, hogy a közmunka végeredményben a polgármesterek támogatottságát is növelheti.
A kutatók úgy vélekednek, illetve ha a számok is helyesek, akkor a közmunka nélkül nem szerzett volna nyolc éve kétharmados többséget Fidesz–KDNP.
A közmunkaprogramban résztvevők egyébként nem azért voksolnak a pártra, mert annyira szeretik a munkájukat, hanem mert attól tartanak, hogy elveszítik a megélhetésüket. A közmunkát ugyanakkor sok esetben szavazatszerzésre használják a települések polgármesterei, sőt, egyes helyeken, ahol nem nagyon van más munkalehetőség, a közmunkások annyira ki vannak szolgáltatva a településvezetőnek, hogy már-már feudális viszonyok uralkodnak.
A Központi Statisztikai Hivatal júliusi adatai szerint napjainkban közel 84 ezer embert foglalkoztatnak ebben a formában.
Hasonlóról számolt be egyébként a G7 gazdasági szakportál még 2018-ban. Mint írták, nagyot tudott erősödni a Fidesz azokon a helyeken, ahol kormányzása kezdetén még magas volt az álláskeresők aránya, de ezt jelentős mértékben sikerült csökkenteni. Az adatok alapján úgy tűnik, hogy még a közmunka elfogadottsága is bejött: azokban a járásokban is jó eséllyel nagyot nőtt a kormánypártok támogatottsága, ahol sok közmunkás lett.
Egy álkultúra hamis ellenforradalma, ami most zajlik Magyarországon
Hol próbált a kormány belerúgni a kultúrába? Hosszú és a teljesség igénye nélküli lista következik.