Lisszabon újszerű, a rövid távú lakáskiadást érintő programot vezetett be, egyelőre mérsékelt sikerrel.

A lisszaboni modell

Lisszabon belvárosában, a történelmi Alfama negyedben az utóbbi években a rövid távra, idegenforgalmi célból kiadott lakások száma jelentősen megnövekedett. A lakások harmadát Airbnb-szerű rendszerben adják ki, ami kiszorította a helyieket a belvárosból, írja a The Guardian. A hirtelen megnövekedett idegenforgalom negatív hatásai miatt a helyiek közül sokan zúgolódtak.

lisszabon airbnb szabalyozas
Lisszabon / Fotó: rudi1976/Alamy

A koronavírus-járvány óta viszont teljesen leállt a turizmus a világon mindenütt.

Bizonyos értelemben a Covid-19 lehetőséget teremtett: kihasználhatjuk ezt az időt arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan tudjuk helyreállítani a kibillent egyensúlyt

– nyilatkozta Fernando Medina, a portugál főváros polgármestere.

Kapcsolódó cikk

A városvezetés már a járvány előtt elkezdett programot kidolgozni arra vonatkozóan, hogyan lehetne a több mint 20 ezer szálláscélú lakás egy részét a helyiek számára megfizethető módon, lakhatás céljára hasznosítani. Az elképzelés szerint a lakástulajdonos önkormányzati kezelésbe adhatja az ingatlant havi 1000 euró térítési díj fejében, legalább öt évre. Ez alatt az idő alatt az önkormányzat feladata, hogy bérlőt találjon mérsékelt bérleti díj ellenében. A konstrukcióval a tulajdonosok valószínűleg nem jutnak annyi bevételhez, mintha turistáknak adnák ki a lakást, viszont hosszú távon állandó jövedelemet nyújt számukra. Ráadásul három évnyi bérleti díjat előre kifizet a város. 

Medina elmondta, hogy 4 millió eurót irányoztak elő, amely ezer lakás programba történő bevonását tenné lehetővé. A kormány még meg is duplázná ezt az összeget kellő érdeklődés esetén. Eddig azonban mérsékelt volt a jelentkezés: mindössze 177 tulajdonos pályázott az első felhíváson. Abban reménykednek inkább, hogy a járvány után helyreáll a turizmus.

Medina reméli, hogy a kezdeményezés egyensúlyt teremt az ingatlanpiac, a turizmusból élők és a helyi lakosság érdekei között. A városok megújulása és a 2008-as pénzügyi válságból való kilábalás nagyrészt az idegenforgalomnak volt köszönhető, ami viszont jelentősen felvitte az ingatlanok értékét. 

„Nehéz megtalálni az egyensúlyt: ha túl sok a turista, az sem jó, ha túl kevés a turista, az sem” – mondta a polgármester.

Mindenki másképp csinálja

Nem csak Lisszabonban gondolták újra a városi rövid távra kiadott lakások hasznosítását a járvány utáni világban. Angliában a kormánytisztviselők ígéretet tettek arra, hogy 3300 lakást bocsátanak a hajléktalanok rendelkezésére jövő májusig. A pandémia első hullámában Londonban szállodákban szállásolták el azokat, akik nem rendelkeztek önálló lakással. 

A túlzott idegenforgalomtól leginkább szenvedő városok egyikében, Velencében megállapodást kötöttek a tulajdonosokkal, hogy diákokat szállásol el a város a lakásaikban. Vancouverben két, összesen 173 szobával rendelkező szállodát vásárolt fel a helyhatóság, ahol szintén hajléktalanokat kívánnak elhelyezni. A kaliforniai San Joséban egy 17 millió dollár költségvetésű projekt keretében 500 garzonlakást fognak építeni a nincstelenek számára.

Kapcsolódó cikk

Velence mellett Barcelona számított a másik elturistásodott célpontnak. A város felmérte a legalább két éve üresen álló lakásokat. A tulajdonosaikat értesítették, hogy ha egy hónapon belül nem adják ki a lakást, akkor az önkormányzat kisajátítja a piaci értékük feléért, hogy szociális bérlakásokat alakíthasson ki belőlük. 

Amszterdamban megtiltották az idegenforgalmi célú lakáskiadást a történelmi belvárosban, illetve szigorították a város többi részén is a rövidtávú lakáskiadás feltételeit. 

A lakhatás szerepe a járvány során azonnal nyilvánvalóvá vált, ahogy a kormányok világszerte elrendelték a kijárási tilalmat. A vírus ellen kizárólag az otthon nyújt teljes védelmet addig, amíg nem hozzáférhető az oltóanyag.

Leilani Farha korábbi méltányos lakhatásért felelős ENSZ jelentéstevő szerint Amerikában azonban a válság miatt több tízmillió embert fenyeget a kilakoltatás, Indiában már több bennszülött közösséget számoltak fel. A kormányok gyakran vonakodtak meghozni a kilakoltatási moratórium elrendelését. Hozzátette, hogy rendszerszintű változásra van szükség.

Magyarországon idén nyáron került terítékre a rövid távú lakáskiadás törvényi szabályozása, amelyet Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely is támogat.  

Mindeközben az Airbnb sem ül a babérjain: egy nagyágyút igazoltak a cég megújításához

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.