A Nemzetközi Energia Ügynökség hiába kérte a nagy szennyező gazdaságokat, hogy a járvány utáni újraindításnál a zöld energiákra fordítsák a hangsúlyt.

Szén-dioxid-kibocsátás vs. ideiglenes fellélegzés

Tavaly még úgy tűnt, hogy a 2019-es fosszilis eredetű károsanyag-kibocsátási adatok jelentik majd a 21. században a csúcsot, de már 2021-ben alig néhány hónap alatt megdőlhet ez a várakozás. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint a koronavírus-járvány miatt az ipari termelés és a légiközlekedés újbóli fellendülése nem csak a gazdaságok visszapattanását jelenti, hanem ezzel párhuzamosan a szén-dioxid-kibocsátás is meghaladhatja a Covid-19 előtti szinteket, ha az egyes kormányok nem fenntartható energiaforrásokon alapuló gazdaságélénkítő mentőcsomagokat léptetnek életbe.

szendioxid kibocsatas 2020
Ismét növekszik a szén-dioxid-kibocsátás / Fotó: Jeff Zehnder/Alamy

Az IEA friss adatai azt mutatják, hogy 2020 második félévében a károsanyag-kibocsátás folyamatosan emelkedett, ahogy az országok újranyitották a gazdaságot. 2020 decemberében globális szinten már 2%-kal több káros anyag került a levegőbe, mint 2019 decemberében.

Arról már korábban beszámoltunk, hogy utoljára a második világháború éveiben esett vissza ilyen mértékben a szén-dioxid-kibocsátás, mint 2020-ban a koronavírus-járvány miatti gazdasági leállás következtében. Ezt a kívánatos tendenciát azonban úgy tűnik, hogy a világgazdaság nem képes megtartani.

Ha az elkövetkező hónapokban a kormányok nem térnek át fenntartható energiákra, akkor ugyanúgy szennyezük és pusztítjuk tovább a környezetünket, ahogyan a járvány előtt. Ez pedig éles ellentétben áll azokkal a nagyratörő zöld elképzelésekkel, amelyeket az egyes kormányok egymás után fogadtak el

– jelentette ki Dr. Fatih Birol, az IEA igazgatója. A világ nagyvárosai már előrébb járnak, mint az államfők, mert a települések vezetői komoly törekvéseket tesznek városaik zöldítése és élhetőbbé tétele érdekében.

Az IEA volt az egyik szervezet, amely már korábban arra szólította fel a kormányokat, hogy a koronavírus-válság utáni gazdaságélénkítés jegyében lássanak hozzá a zöld energiapolitikájuk megvalósításához. A The Guardian újságírói azonban kiderítették, hogy hiába az emberek elvárása és támogatása, hogy a politikusok bátran lépjenek fel a klímaváltozás érdekében, mindössze az országok egy kis hányada kezdte a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek és az energiahatékonyság területére allokálni a gazdaság helyreállítására fordítandó összegeket. 

További zöldítésre van szükség globális szinten

Az IEA most mérte fel először területi és havi bontásban a szén-dioxid-kibocsátás adatait. A számokból egyértelműen látszik, hogy mely országok (Franciaország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Németország) fordítottak figyelmet a környezetvédelmi szempontokra. Azokban az országokban, ahol a legkevesebb szerepet szántak a zöld gazdaság élénkítésének, mint Kína, India, az Egyesült Államok, és Brazília, ott a szén-dioxid-kibocsátási adatok is meredeken elkezdtek emelkedni az év második felében.

Világosan látható, hogy ezek az országok nem fordítottak kellő figyelmet a gazdaságélénkítő programjaik zöldítésére, mint ahogyan azt ígérték. Jeleztük, hogy ha nem tartják be ezeket az elveket, akkor ismét visszatérünk oda szennyezettségi szintben, ahol a járvány előtt jártunk

– tette hozzá Dr. Birol

Kína elsőként oldotta fel a korlátozásokat és nyitotta újra a gazdaságát a járvány után. Ez azt eredményezte, hogy a 2020 decemberében mért kibocsátásértékek már 7%-kal haladták meg a 2019 decemberi számokat. Így a 2020-as év tekintetében összességében közel 1%-kal nőtt a károsanyag-kibocsátás Kínában az előző évhez képest. 
Kapcsolódó cikk

Az EU-ban 2020 áprilisában 22%-kal csökkent a kibocsátás a 2019-es bázisadatokhoz képest, de decemberre már 5%-kal magasabb értékeket regisztráltak az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva úgy, hogy még életben voltak a vírusmutánsok miatt a korlátozások. Ennek ellenére Dr. Birol azt állítja, hogy még mindig nem késő, bár optimizmusa igen merésznek tűnik, hiszen rengeteget kellene változtatni ahhoz, hogy ne haladjuk meg idén év végén a járvány előtti, 2019-ben mért értékeket. De ahhoz minden gazdasági hatalomnak, az EU-tól Japánon át Kínáig további áldozatokat kell hoznia a zöldítés irányába.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.