A szomszéd fűje mindig zöldebb? Bizony, a XI. kerület csöndes kertvárosában alaposan elmérgesedett a viszony két, egymás mellett élő család között. Zentai Zsuzsannáék három éve azért perelték be a szomszédaikat, mert azok úgy építették meg a házukat, hogy azzal – szerintük – nekik jelentős károkat okoztak.
Álláspontjuk szerint „intimitásvesztést” szenvedtek, ráadásul teljesen leárnyékolták az udvarukat. Az első szakértő 16 milliós értékcsökkenést állapított meg az ingatlanukban, ezért pontosan ekkora mértékű kártérítésre tartottak igényt.
Először próbáltak peren kívül is megegyezni, ám az nem vezetett eredményre. A Budai Központi Kerületi Bíróságon egy hosszas huzavona vette kezdetét, aminek a végén tavaly novemberben született meg az elsőfokú döntés: Zsuzsannáék keresetét elutasították.
Ráadásul idáig már nagyjából hatmillió forintot is meg kellett fizetniük perköltségre és ügyvédi díjakra. A kálváriájuk még 2019-ben indult, amikor felépítettek mellettük egy új ikerházat.
Kapcsolódó cikk
Egy volt katona eltávolította a náci zászlót a kerti zászlórúdjáról a szomszédai tiltakozása miatt
Német dalokat játszott, amíg felhúzta a zászlót.
“A többszintes ingatlanukat nem a telken lévő régi ház helyére építették, hanem hátrébb, így teljesen átrendezték a kertünk mikroklímáját. A kertünket ősztől tavaszig leárnyékolja a hatalmas épület, csak egy kis foltban süt oda a nap. Az építkezés így teljesen tönkretette az ingatlanunkat, ráadásul úgy, hogy hiába kértük, annak szabályosságát érdemben soha egyetlen hatóság sem vizsgálta meg. A teraszunkra így ki sem tudunk ülni nyugodtan, mert az övéké alig pár méterre van, ráadásul magasabban” – kezdte a Blikknek Zsuzsanna, aki mások mellett azt is sérelmezi, hogy a szomszédok kamerái átlátnak hozzájuk.
A felperesek költségére az ügyön összesen három építész-szakértő dolgozott, amik közül egyet a közjegyző, kettőt pedig a bíróság rendelt ki. Végül mindhármat elutasították, kettőt kompetenciahiány miatt. Ezután a bíróság egy szakértői testületet kért fel, ám döbbenetes módon ötmillió forintos díjelőleget állapítottak meg, amit a „károsultak” már nem tudtak és akartak kifizetni. A fellebbezésüket elutasították. Mivel a bíróság szerint nem tudták bizonyítani a károkozást, elbukták a pert. Az elmérgesedett viszony miatt Zsuzsannáék arra kényszerültek, hogy meghirdessék eladásra a házukat. Ha úgy döntenek, hogy másodfokra tovább mennek, még további milliós összeget kell kifizetniük.
A Blikk felkereste a másik felet is.
“Mielőtt megadták számunkra a használatba vételi engedélyt, az Építési Hatóságtól kétszer is kijöttek helyszíni szemlét tartani. Mindent rendben találtak, nekem nincsen titkolnivalóm, hiszen semmilyen törvénysértést nem követtem el! Úgynevezett egyszerűsített bejelentési eljárással folyt az építkezés, minden törvényi előírást betartottam, a házat csak ide lehetett építeni” – kezdte lapunknak Miklós, akit elsőfokon felmentettek mindenfajta károkozás alól.
“Az első szakértőt azért jelentettük fel a kamaránál, mert nem is volt kompetenciája értékmeghatározásra. Ráadásul mezőgazdasági szakértést is végzett az ügyben, ami szintén tiltott neki. A per lezárultáig függőben tartják a fegyelmi eljárás lefolytatását vele szemben” – tette hozzá.
Kapcsolódó cikk
Erre senki sem számított – Feljelentik Orbán Viktort
Hivatali visszaélés miatt.