Magyar Péter miniszterelnök és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter csütörtökön egy élőben közvetített, tetőmászással egybekötött kórházbejáráson szólalt meg az Uzsoki Utcai Kórházban. Vajon a zuglói intézmény tetejéről bejelentett határozott politikai ultimátum végleg lépéskényszerbe hozza egy régóta húzódó bűnügy legfelsőbb szintű felelőseit a következő órákban?
Magyar Péter és kísérete eredetileg azért érkezett a zuglói kórházba, hogy személyesen ellenőrizzék az elindított klímaberendezés-felújítások első eredményeit. A bejárás azonban pillanatok alatt egy feszült jelenetté változott, amikor a kormányfő a kamerák kereszttüzében felkapaszkodott az épület tetejére, hogy onnan intézzen nyílt üzenetet az igazságszolgáltatás csúcsvezetőjének. A kórház tetején elhangzott szavak nem csupán az intézményfejlesztésről szóltak, hanem egy olyan büntetőügyről, amely hetek óta a hazai belpolitika fókuszában áll. Vajon milyen nyomozati adatok kényszerítették az ország vezetőjét arra, hogy egy egészségügyi intézmény magaslatát válassza egy országos horderejű ultimátum helyszínéül?
A demonstráció során a miniszterelnök egy határozott ultimátumot szegezett a vádhatóság fejének, amely szerint pontosan 15 óráig várja a hivatalos megszólalást az elhíresült aranykonvoj ügyében. A felszólítás súlyát növelte az a nyílt ígéret, hogy amennyiben a megadott határidőig a legfőbb ügyész némán burkolózik a protokollba, a kormányfő saját maga fogja a sajtó elé tárni az eddig titkosított információkat. A visszaszámlálás azonnal elindult, a jelenlévők pedig feszülten várják, milyen adatokat oszthat meg a miniszterelnök a délutáni órákban. A 15 órára ígért, mindent eldöntő sajtótájékoztató helyszínét már most sűrű sorokban kezdték el megtölteni a hazai és külföldi tudósítók csapatai a fővárosban.
Magyar Péter országos hőségriadót és alkotmánymódosítást jelentett be a kórház udvarán
A feszült ultimátum mellett a kormányfő a szerdai kormányülésen elfogadott, a lakosságot közvetlenül érintő krízisintézkedésekről is beszámolt az udvaron. A bejelentés értelmében az extrém hőség elleni védekezés immár kiemelt prioritássá lépett elő, amelynek országos összehangolását személyesen a miniszterelnök fogja vezetni a tárcavezetők és a nemzetbiztonsági főtanácsadó bevonásával. A rendkívüli intézkedés rámutat, hogy az éghajlati vészhelyzet kezelése a legmagasabb szintű állami beavatkozást követeli meg a nyári hónapokban. Milyen konkrét közlekedési és munkavédelmi korlátozásokat hozhat a következő napokban a kormányzat a kánikula hatásainak mérséklése érdekében?
A délutáni sajtótájékoztató témái azonban nem merülnek ki a kánikula elleni küzdelemben és a kormányülés közlekedési döntéseiben. A miniszterelnök előrevetítette, hogy a tájékoztatón részletesen bemutatják az Alaptörvény 17. módosításának szövegezését, valamint a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal (NVVH) felállításának pontos menetrendjét. Ezek a lépések egyértelműen jelzik, hogy a Tisza-kormány az intézményrendszer alapjait érintő jogalkotási folyamatokat indított el a Parlament falai között. A vagyonvisszaszerzési hivatal felállítása olyan gazdasági szereplők eljárás alá vonását is eredményezheti, akik az elmúlt években mentesültek a hatósági vizsgálatok alól.
Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész hallgatása és a rohamtempójú kórházfejlesztések
Miközben a politikai elit a legfőbb ügyész válaszára vár a megadott határidő közeledtével, a kórházigazgatók és az egészségügyi miniszter jelenléte a konkrét fejlesztésekre irányította a figyelmet. A bejárás során kiderült, hogy bár a folyadékhűtők cseréje bruttó 130 millió forint értékben befejeződött, a több mint 800 ágyas intézmény egyes szárnyai még mindig a régi hűtőrendszerrel működnek. Ez a helyzet jól szemlélteti azt az infrastrukturális elmaradást, amellyel az új kabinetnek meg kell küzdenie a hazai egészségügy falai között. Vajon hány milliárd forintot kell még a költségvetésből a kórházak klimatizálására fordítani a nyári kánikulában?
Kapcsolódó cikk
„Biztosan aláírja a módosítást!” – Magyar Péter elárulta, hogy napokon belül lemond a legfőbb ügyész és azt, hogy ki veszi át az irányítást a palotában
Magyar Péter és a legfőbb ügyész sorsa hamarosan végérvényesen elválik egymástól a legfrissebb kormányzati bejelentések alapján. A hazai politikai erőtér a következő hetekben a legfontosabb közjogi méltóságok távozásával alakulhat át teljesen.
A miniszterelnök felidézte, hogy az azonnali lépések jegyében a Tisza-kormány már 2 hete több mint 3,6 milliárd forintot csoportosított át a sürgős kórházi klímafejlesztésekre. A forrásinjekció nyomán országszerte 32 kórházban indultak meg azonnal a munkálatok a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan. A kormányfő egyúttal világossá tette, hogy a bejárások sorozata folytatódik, emlékeztetve arra, hogy a kórtermek állapotának feltérképezését már 2 évvel ezelőtt elkezdték Kulja András európai parlamenti képviselővel. A korábbi kezdeményezésből mára hivatalos kormányzati program vált, amelynek végrehajtását folyamatos helyszíni ellenőrzésekkel követik nyomon a minisztérium emberei.
A zuglói intézmény vezetősége a felújítási munkálatok alatt is biztosította a kritikus osztályok, köztük az intenzív terápiás részleg zavartalan, átmeneti mobil klímákkal támogatott működését a betegek biztonsága érdekében.
A csütörtöki nap eseményei egyértelműen összemosták az egészségügyi infrastruktúra válságkezelését a legfelsőbb szintű büntetőjogi elszámoltatás politikai stratégiájával a fővárosban. A kórház tetejéről elhangzott ultimátum azt bizonyítja, hogy az új hatalom a nyilvánosság erejét használja fel a hivatalos nyomozati szervek lépéskényszerbe hozására az aranykonvoj ügyében. A 15 órai határidő lejártával a hazai nyilvánosság olyan bejelentésekre számíthat, amelyek alapjaiban rengethetik meg az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat. Képes lesz-e a vádhatóság feje a végső pillanatban lépni, vagy a miniszterelnök kezéből hullik le az a bizonyos információbomba a délutáni sajtótájékoztató pulpitusáról?
Kapcsolódó cikk
Retteghet a legfőbb ügyész és a Kúria elnöke: Jogászok nyílt levélben magyarázzák, miért lenne indokolt elmozdítani a hivatalban maradt közjogi tisztségviselőket
Egyetemi oktatók és kutatók egy csoportja nyílt levélben állt ki a NER időszakából hivatalban maradt vezető közjogi tisztségviselők azonnali leváltása mellett. A jogtudósok közös állásfoglalása azután látott napvilágot, hogy Magyar Péter miniszterelnök határozottan lemondásra szólította fel a legfőbb ügyészt, a köztársasági elnököt, valamint a Kúria és az Alkotmánybíróság elnökét is a pozíciójából.