A temmecsgóga falain belül közelebb akarják hozni az egyes vallások híveit
Berlin sokszínű, befogadó város, és nem csak kulturális szempontból. A keresztény, a muszlim és a zsidó közösség együttműködését és párbeszédét hivatott jelképezni a berlini Egy Ház elnevezésű vallási központ. Az épület ünnepélyes alapkőletételére tíz év tervezés és előkészület után idén május 27-én kerülhet sor.
A 47 millió euróba kerülő, egyszerre templomként, mecsetként és zsinagógaként funkcionáló, azaz temmecsgóga nevű épület várhatóan négy év alatt készül el, írja a The Guardian.
A nagyteremben tartandó különböző eseményekre és vitákra egyéb valláshoz vagy felekezetekhez tartozó hívőket és ateistákat is várnak majd.
Az elgondolás rendkívül egyszerű: olyan imaházat akartunk építeni, ahol a három vallás egyszerre tud jelen lenni úgy, hogy közben mindegyik megőrzi identitását. A célunk, hogy egy olyan új szentséget építsünk, amely jól tükrözi a mai Berlint. De nem monoteista klubot akarunk létrehozni, bárki csatlakozhat hozzánk
– jelentette ki Roland Stolte teológus, aki a kezdetektől részt vett a temmecsgóga projektjében.
Te teniszeznél egy középkori templomban?
Van egy teniszpálya, ami egy 16. századi templomban kapott helyet Milánóban, és valószínűleg méltán nevezhetjük a valaha látott leggyönyörűbb játéktérnek.
Kapcsolódó cikk
„Több út is vezet Istenhez, és mindegyik megfelelő. Ez a templom több mint szimbólum: egy új korszak kezdete, ahol azt bizonyítjuk, hogy nem gyűlölködünk egymásra” – mondta Andreas Nachama rabbi, aki szintén részt vesz a gyakorlati megvalósításban.
Az Egy Ház a város keleti részén található Petriplatzon épül fel, ahogy egykor a 2. világháborúban megsérült és 1964-ben lebontott Szent Péter templom állt. A három vallás hívei külön helyiségben tartják majd az istentiszteleteiket.
Még 8 millió euró hiányzik
Az építkezés költségvetésének oroszlánrészét, 30 millió eurót a kulturális szférát is bőkezően támogató szövetségi valamint a berlini állam vállalják magukra. 9 millió már befolyt a hívek adományaiból, és a hiányzó 8 millióért pedig decemberben újabb pénzgyűjtő kampány indult.
A brutálisan ronda berlini kórház, az Egérbunker ideiglenesen megmenekült a lebontástól
„Építészetileg rendkívül jellegzetes alkotásról van szó.”
Kapcsolódó cikk
Stolte elmondta, hogy kezdetben sokan attól tartottak, hogy vegyíteni akarják a vallásokat vagy új vallást akarnak létrehozni. Hozzátette, hogy az ateisták bevonása a tervezésbe a projekt kifejezetten fontos része.
Kelet-Berlin egy rendkívül világi hely. A vallási vezetőknek új hangot kell találniuk, hogy hatásosan szólítsák meg a lakosságot, és kapcsolatot alakítsanak ki az itt élőkkel
– mondta Stolte, aki akár a londoni uszálytemplom példáját is említhette volna.