A klubtulajdonosok üdvözlik a német parlament döntését
Több mint egy évnyi lobbizás meghozta a gyümölcsét: Németországban mostantól a klubok és azok a létesítmények, ahol élőzenét játszanak, kulturális intézménynek minősülnek a szövetségi szabályozás szerint, írja a Dazed.
Eddig a klubok a fogadóirodákkal és a bordélyházakkal együtt „szórakozóhely” besorolás alatt szerepeltek. Az új jogszabályban viszont átkerültek a „kulturális célú létesítmények” megnevezés alá, az operaházakkal, koncerttermekkel és színházakkal egy kategóriába. A döntésnek köszönhetően ezentúl a klubok és zenés rendezvények helyszínei kevésbé lesznek kitéve a területüket érintő városfejlesztési tevékenységnek, a befektetőknek.
A beadványt a legnagyobb pártok – a Zöldek, a baloldal, a Szabad Demokrata Párt, a Német Szociáldemokrata Párt, valamint a néppárti konzervatív CDU/CSU is – támogatták a német parlamentben.
„Több mint szimbólum a temmecsgóga”: Berlinben hamarosan egy térben imádkozhatnak a keresztények, muszlimok és zsidók
Az ateistákat és a más valláshoz tartozókat is várják.
Kapcsolódó cikk
Pamela Schobeß, a németországi zenés-táncos rendezvényhelyszínek alkotta szövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy a jogszabály módosításával a Bundestag elismerte, hogy a klubok olyan kulturális intézmények, amelyek egy-egy városrész vagy kerület arculatát formálják, és a kulturális és gazdasági élet szerves részei. A városok és az adott városrész élettel teli és élhető marad, mert a jogszabály nem engedi, hogy kiszorítsák a rendezvényhelyszíneket megszokott környezetükből.
Most már kulturális intézménynek minősülnek, a berliniek szerint a klubok a városrész életereje
Lutz Leichsenring, a berlini klubok képviseletében hozzátette, hogy a német fővárosban már több mint húsz éve lobbiznak az éjszakai szórakozóhelyek érdekében szövetségi szinten is, és most beérett az eredmény. Bízik abban is, hogy az egész világon követni fogják a rendkívüli döntést.
A berlini klubtulajdonosok azzal érveltek, hogy a szórakozóhelyek adják „a város lüktetését”, ráadásul évente hárommillió embert vonzanak Berlinbe. Egy friss felmérés szerint a klubok látogatói közel 1,5 milliárd eurót költöttek csak 2018-ban. Ennek ellenére az elmúlt tíz évben közel száz hely zárt be végleg, és ez a szám jelentősen nőtt a koronavírus-válság következtében. A neves klubok igyekeztek kreatív módon átvészelni a kényszerpihenőt: a Berghain kiállítóhelyként működött, a KitKatClubban pedig koronavírus-tesztközpontot alakítottak ki.
Amikor tavaly januárban a neuköllni Griessmühle klub bezárt, Leichsenring úgy nyilatkozott, hogy az emberek elkeseredettek, mert úgy érzik, hogy minden egyes szórakozóhely bezárásával a város jellegtelenebbé és élettelenebbé válik. A dzsentrifikáció nagyon gyorsan terjed, és teljesen átrajzolja a városrész arculatát valamint a környékbeliek társadalmi összetételét.
A Németországban élőknek jó hír, hogy a beoltottakra nem vonatkoznak a korlátozások, szórakozóhelyekre, azaz kulturális intézményekbe is hamarosan ellátogathatnak. A német kormány a kulturális szektorral különösen bőkezűen bánt, így a magyar támogatással ellentétben várható, hogy ezután a klubok is részesülhetnek a költségvetési forrásokból.
Bezár a Beat On The Brat, elhagyják a Nyár utcai helyszínt
Januárban még azt írták a klub vezetői, a bezárástól nem kell tartani.