Megdöbbentő, hogy elkezdik beoltani a gyerekeket ott, ahol még az idősek és veszélyeztetettek nem elég átoltottak
“Nincs jogunk felhalmozni oltóanyagokat egyes országokban, amikor a többieknek nem jut. És megdöbbentő hogy időnként elkezdik beoltani a gyerekeket ott, ahol még az idősebbek és a veszélyeztettek nem eléggé átoltottak” – mondta a francia elnök az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívását támogató videójában.
“Egy európai kezdeményezés keretében Franciaország legalább 30 millió dózist oszt meg különböző oltóanyagokból az év végéig” – tette hozzá Emmanuel Macron “igent mondva az oltási multilateralizmusra”.
A Covax összesítése szerint a legfejlettebb országok lakosságának egyharmada már megkapta legalább az első vakcinadózist, miközben a szegényebb országokban alig 0,2 százalékos ez az arány. A WHO ezért nemzetközi szolidaritásra kéri a fejlett országokat, mielőtt megkezdik a gyerekek és a kamaszkorú fiatalok oltását.
A Covid-19 vírusa elleni vakcinák gyártása továbbra sem megfelelő ütemű a világban, a Covax pedig még messze nem érte el a célját, vagyis azt, hogy az oltóanyagokból a szegény országok is részesüljenek. A Covaxban részt vevő országokban a tervek szerint az év végére el kellene érni a lakosság 20 százalékának beoltottságát, de becslések szerint ehhez 190 millió adag hiányozni fog júniusban.
Azért is fontos Franciaország intézkedése, mert az április elején publikált cikkünkben is írtuk, ha a szegényebb fejlődő országok nem kapják meg a vakcinát, az egy újabb hullámot indíthat el. A 2021-es húsvéti beszédében Ferenc pápa is arra hívta fel figyelmet a világ vezetőinek, hogy méltányos módon kellene elosztani a vakcinákat. Az ő megfogalmazásában vakcinainternacionálét hirdetett.
Franciaország kész támogatni az oltóanyagok szellemi tulajdonjogának feloldását is
A francia elnök azt is megerősítette, hogy kész támogatni az oltóanyagok szellemi tulajdonjogának feloldását, de csak azzal a feltétellel, hogy a WHO és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) csatolt jelentésében azt szükségesnek tartja a gyártás felgyorsításához a világban.
Franciaország az Európai Unióhoz hasonlóan sokáig úgy vélte, hogy nem a szabadalmaknak a civil szervezetek és az Egyesült Államok által is szorgalmazott feloldásának kérdése jelenti a fő akadályt.
A szellemi tulajdonjog kérdésénél nem lehet semmilyen tabu, semmilyen ideológia, egyszerűen világos diagnózison alapuló megoldás kell. Amennyiben a szellemi tulajdonjog jelenti az akadályt a gyártáshoz, megoldást kell találnunk, mint régen az AIDS esetében
Az Egyesült Államok, Oroszország és Kína nem kér a WHO globális vakcina-egyezményéből
A szükséges pénzalap tizede sem jött össze eddig.