Nyugdíj 2024 – Most kaptuk a hírt, ennyi pénzről van szó! Fontos eleme a nyugdíjszámításnak az úgynevezett valorizációs szorzó, amely az adott évben nyugdíjba vonulók havi nyugdíjának egyik, szinte legfontosabb összetevőjét határozzák meg.
A nyugdíjszámítás folyamatában a valorizációs szorzók kulcsfontosságú szerepet játszanak. Ezek a szorzók alapvetően befolyásolják, hogy mekkora összeget kapnak a nyugdíjasok.
Fontos kérdés, hogy 2024-ben milyen mértékben növekedhetnek ezek a szorzók a jelenlegi évben alkalmazott értékekhez képest. Ez az információ különösen fontos lehet azok számára, akik a közeljövőben vonulnak nyugdíjba, mivel közvetlenül hatással van a nyugdíj összegére.

A valorizációs folyamat alapvető célja, hogy a nyugdíjba vonuló személyek életpályájának során korábbi években megszerzett nettó éves jövedelmeit aktualizálja.

Ez azt jelenti, hogy az egyes években elért nettósított éves kereseteket az adott évre érvényes valorizációs szorzóval kell megszorozni.
Ennek eredményeként a kereseteket hozzá kell igazítani a nyugdíjazás évét megelőző év nettó átlagkereseti szintjéhez. Ez a módszer biztosítja, hogy a nyugdíjak számítása során a korábbi években szerzett jövedelmek értéke megfelelően tükrözze az időközben bekövetkezett gazdasági változásokat, például az inflációt vagy a bérszínvonal változását.
Ennek eredményeként a kereseteket hozzá kell igazítani a nyugdíjazás évét megelőző év nettó átlagkereseti szintjéhez. Ez a módszer biztosítja, hogy a nyugdíjak számítása során a korábbi években szerzett jövedelmek értéke megfelelően tükrözze az időközben bekövetkezett gazdasági változásokat, például az inflációt vagy a bérszínvonal változását.

Amennyiben 2023-ban nyugdíjat igényelnek, úgy a 2021-es és az azt megelőző évek nettósított éves kereseteit kell a 2022-es év kereseti szintjéhez igazítani.

Ezt a valorizációs szorzók segítségével teszik meg, amelyeket 2023 márciusában állapítanak meg. 2024-ben nyugdíjat igénylők esetében a 2022-es és korábbi évek nettó éves jövedelmeit kell összevetni a 2023-as év kereseti szintjével.

Ennek alapját a 2024 márciusában kiadásra kerülő valorizációs szorzók képezik, amelyeket részben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kereseti gyorstájékoztatói alapján becsülnek előre. A KSH legújabb (2023. szeptember 25-én közzétett) gyorstájékoztatója szerint a 2023 január-július közötti időszak nettó átlagkeresete 13,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A valorizációs szorzókat végül a 2023-as teljes évre (január-december) vonatkozó nettó átlagkereset növekedése fogja meghatározni.

Az ezzel kapcsolatos KSH gyorstájékoztatót 2024 február végén várják. Ha az éves jelentésben szintén keresetnövekedést mutatnak ki, akkor a 2024-es évre vonatkozó valorizációs szorzók további javulást mutathatnak, és lehetőség van arra, hogy a 2023-as évhez képest akár 13,9%-kal magasabb értéket érjenek el.

Kapcsolódó cikk

A nyugdíjguru.hu elemzése szerint, a 2023 január-július közötti időszakban rögzített havi kereseti adatok alapján, 2024-ben a valorizációs szorzók akár 13,9%-os növekedést is mutathatnak. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjba vonulók számára nem kell aggódniuk amiatt, hogy kedvezőtlenebb szorzókat alkalmaznának a nyugdíjuk alapjául szolgáló nettó számított havi életpálya átlagkeresetük meghatározásakor.

Ez az előrejelzés bizakodásra ad okot a nyugdíjigénylők körében, mivel a magasabb valorizációs szorzók jelentős pozitív hatást gyakorolhatnak a végül kiszámított nyugdíj összegére, így elősegítve egy stabilabb és magasabb nyugdíjazás lehetőségét.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.