Az orosz államfő kijelentette, nem zárkózik el a politikai és diplomáciai megoldástól – ám ennek ára van.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ismételten hangsúlyozta, hogy kész tárgyalni Ukrajnáról – írja a TASZSZ orosz hírügynökség. Megemlítik: minderről Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtófőnöke beszélt a Reuters egyik tájékoztatóján a Putyin és Donald Trump leendő amerikai elnök ukrán kérdésben való esetleges kapcsolatfelvételéről szóló Reuters-kiadványt kommentálva.
“Az elnök valóban többször – vagy inkább folyamatosan – kijelentette, hogy kész a kapcsolatfelvételre és a tárgyalásokra” – mondta a Kreml szóvivője.

Kapcsolódó cikk

A Kreml álláspontja – noha a háború épp az eszkaláció felé halad, miután Joe Biden leköszönő elnök a napokban engedélyezte az amerikai ATACMs közepes hatótávolságú rakétarendszer orosz területek elleni használatát – az, hogy az Orosz Föderáció elnöke többször is megerősítette, hogy Moszkva kész tárgyalni az ukrán helyzetről. Ugyanakkor az ilyen kapcsolatfelvételt a kijevi vezetés törvényileg megtiltotta, irreális célokat tűzve ki az ukrán erők számára, hogy elérjék az 1991-es Ukrán SZSZK határait. Az oroszok azt is állítják, a Nyugat támogatja ezeket a törekvéseket, mondván, hogy stratégiai vereséget kell okozni Oroszországnak.
Putyin megjegyezte, hogy Moszkva kész politikai és diplomáciai eszközökkel elérni az ukrajnai különleges művelet céljait, és a 2022. márciusi isztambuli tárgyalásokra előkészített megállapodások képezhetik a megállapodások alapját. Az orosz elnök leszögezte: a leendő békeszerződés alapelvei között szerepelnek az Ukrajna semleges, el nem kötelezett státuszára vonatkozó kötelezettségvállalások, valamint az, hogy Ukrajna nem hajlandó idegen fegyvereket, köztük atomfegyvereket telepíteni a területére.
Ismert az ukrán fél álláspontja is: Kijev nem hajlandó elfogadni a területi veszteséget – Oroszország Ukrajna nagyjából 20 százaléknyi területét tartja megszállás alatt – és a 2014-es határokhoz ragaszkodik, ahhoz a területéhez, melyet a Krím orosz elcsatolása előtt birtokoltak.
Az ukrán erők pedig tegnap lőttek ki nyolc közepes hatótávolságú rakétát orosz területre, melyhez Bidentől engedélyt kapott Kijev – Putyin erre az orosz nukleáris doktrina enyhítésével reagált, mely szerint már nem kell atomfenyegetés ahhoz, hogy Moszkva nukleáris fegyvert vessen be, elegendő az, ha az orosz területet olyan támadás éri, mely atomhatalom segítségével történt – márpedig ez a helyzet az oroszok szerint az ATACMs rakéták bevetésével mostantól fennáll.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.