A Bloomberg uniós diplomatákra hivatkozva azt állítja, Németország, Hollandia és más tagállamok blokkolnák Ukrajna EU-tagjelöltségét. „Arra akarnak összpontosítani, hogy gyakorlati támogatást nyújtsanak Ukrajnának és véget vessenek a háborúnak, ahelyett, hogy egy olyan folyamatba kezdenek, amely legalább egy évtizedet vehet igénybe” – idézte az elemzést a Blikk.
Volodimir Zelenszkij február 28-án írta alá az EU-s csatlakozási kérelmet. Bár több ország támogatja, a gyorsított eljárású csatlakozás egyelőre “valószínűtlennek tűnik”. Kezdetben nyolc ország, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia fejtették ki álláspontjukat közös nyilatkozatukban, később Románia és Magyarország is csatlakozott a támogató államok sorába. A támogató országok amellett érvelnek, hogy a tagjelöltség egy szimbolikus gesztus lenne, abban az esetben is, ha a megvalósítás hosszú időt venne igénybe.
Kapcsolódó cikk
Frei Tamás szerint ezért támadhatta meg Putyin Ukrajnát
A közelmúlt történelmét feldolgozó regényét hívta segítségül, hogy megválaszolja a kérdést, miért támadta meg Ukrajnát az orosz elnök.
A tagországok vezetői a héten tárgyalnak az ügyben, és az is elképzelhető, hogy olyan döntés születik, aminek keretében szorosabb kapcsolat alakulna ki az EU és Ukrajna között a tagállamság nélkül. Azok, akik részt vesznek a konferencián, kérhetik a gyorsított eljárást, ez körülbelül 15-18 hónapot venne igénybe.
Az EU-tagság azért ütközhet nehézségbe, mivel a csatlakozáshoz több feltételt kell teljesíteni, köztük bírósági reformokat is, ami évtizedekbe telhet. A csatlakozás folyamatának az is része, hogy az Európai Bizottság küldöttséget delegál a jelölt államba, ami a háború sújtotta országban szintén nehezen megoldható.
Kapcsolódó cikk
Olyan beszédet mondott az ukrán elnök, Zelenszkij, hogy állva tapsolták meg Zelenszkij az Európai Parlamentben
Arra kérte Európát, hogy mutassák meg, hogy velük vannak.