„Boldog vagyok, hogy hallom ezeket a szavakat, és érzem a hangulatot, az egységet. De tragédia, hogy ennek ilyen nagy ára volt: két forradalom, egy háború, és öt nap teljes megszállás” – kezdte beszédét Volodimir Zelenszkij videóüzenetben, majd hozzátette, nem papírból olvas fel, mert annak ideje az országában lejárt.
Kedden több rakéta is érte Harkiv központi részét, a robbanásban legalább kilencen vesztették életüket, köztük három gyermek. Zelenszkij kiemelte, hétfőn már 16 gyermek halt meg a háború következtében. „És Putyin erre azt mondja, ez egy speciális művelet, és csak katonai létesítményeket támadnak. Miféle katonai létesítményekben laknak gyerekek?” – idézte az ukrán elnök kérdését a Szeretlek Magyarország.
Az EU erősebb lesz Ukrajnával. Ukrajna egyedül lesz Európa nélkül. Bebizonyítjuk az erőnket. Mutassátok meg, hogy velünk vagytok, mutassátok meg, hogy európaiak vagytok. És akkor az élet győzni fog a halál felett, a világosság a sötétség felett. Dicsőséget Ukrajnának!
Zelenszkij beszédét állva tapsolták meg az európai képviselők és vezetők.
With us, the EU will become stronger. Ukraine will be alone without you. We will prove our strength. Prove that you are with us, prove that you are Europeans. Then the life will win the death, and the light will win the darkness. Slava Ukraine! – Zelensky pic.twitter.com/4sfJRZOyGU
— KyivPost (@KyivPost) March 1, 2022
Vlagyimir Putyin február 24-én hajnalban rendelte el az Ukrajna elleni támadást. Az Európai Unió több állama is hadi eszközökkel segíti az ukránokat, Orbán Viktor kijelentette, Magyarországnak nincsen nélkülözhető fegyvere a szomszédos ország számára. A háborúban már kárpátaljai magyar katonák is elestek. Az első orosz-ukrán béketárgyalásról ebben a cikkünkben írtunk korábban.
Volodimir Zelenszkij február 28-án írta alá az EU-s csatlakozási kérelmet. Bár a gyorsított eljárású csatlakozás egyelőre “valószínűtlennek tűnik”, több ország támogatja, az azonnali csatlakozás engedélyezését. Kezdetben nyolc ország, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia fejtették ki álláspontjukat közös nyilatkozatukban, később Románia és Magyarország is csatlakozott a támogató államok sorába.
Kapcsolódó cikk
Történelmi lépésre szánta rá magát az EU: fegyvereket szállít Ukrajnának
Ez a döntés része annak a nagyszabású, új szankciós csomagnak.