Az egész világ elmúlt évi filmtermése közül esett a választás Nagy Dénes filmjére
Az egyik legrangosabb közel-keleti filmmustra a pandémia miatt tavaly elmaradt, az idén viszont – szinte az egész világ elmúlt évi filmterméséből válogatva – több mint 300 alkotásnak adott bemutatkozási lehetőséget május 26. és június 2. között hibrid formában, online és személyesen megtartott vetítésekkel – olvasható a film kommunikációjával megbízott ügynökség MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
Mint írják, ebben az erős mezőnyben tűnt ki Nagy Dénes műve a jelöltek közül és kapta meg a fesztivál legfontosabb elismerését. A díjátadót online tartották meg június 2-án.
A Természetes fény márciusban a Berlinalén kezdte meg fesztiválútját, ahol a legjobb rendezőnek járó Ezüst Medve-díjjal tüntették ki Nagy Dénest. Azóta a film számos meghívást kapott a világ több fesztiváljára, amelyek a koronavírus-járvány után folyamatosan hirdetik meg programjukat.
A Természetes fény hamarosan a hazai közönség előtt is bemutatkozik
A film magyarországi bemutatója idén ősszel várható, az első hazai vetítését a Magyar Mozgókép Fesztiválon tartják.
A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Természetes fény a második világháborúban, a Szovjetunió megszállt vidékein játszódik egy kiismerhetetlen, mocsaras erdőségben. A keleti fronton harcoló alakulatok mellett csaknem százezer magyar katona teljesített szolgálatot a front mögötti területeken. Semetka István, egy magyar földműves, szakaszvezetőként teljesít szolgálatot az egyik gyalogos honvéd alakulatnál, amely a vidéket járva eldugott orosz falvakban illegális partizáncsoportok után kutat. A történet a katonák mindennapjait mutatja be Semetka szemszögén keresztül, aki parancsnokának váratlan halála miatt súlyos terhet kap a vállára.
A Természetes fény magyar-lett-francia-német nemzetközi koprodukcióban, a Campfilm gyártásában, a Mistrus Media, a Lilith films, a Propellerfilm és a ZDF Arte, a Novak Prod és a Proton Cinema koprodukciójában a Nemzeti Filmintézet, a Magyarországi filmszakmai adókedvezmény, az Eurimages, a CNC – Aide aux Cinemas du Monde, a National Film Centre of Latvia, a Riga City Council és a Kreatív Európa Media program támogatásával készült.
Az Oscar-díjas Kenneth Lonergan zsűrielnök díjazta a Legjobb tudomásom szerint magyar filmet
Lőrincz Nándor és Nagy Bálint első mozifilmje egy párkapcsolati dráma, amit a női felet ért szexuális bántalmazás idéz elő, de az eseményeket a férfi szemszögéből láttatja.