A Netflix azzal érvelt, hogy az A vezércsel csak fikció
Nona Gaprindashvili, az első nő, akit sakknagymesternek neveztek, szeptemberben beperelte a streaming céget a szövetségi bíróságon. Gaprindashvili azt állítja, hogy az A vezércsel egyik sora, ahol egy szereplő tévesen állítja, hogy „soha nem nézett szembe férfiakkal”, „nagyon szexista és lekicsinylő”. Gaprindashvili 59 férfi versenyzővel játszott 1968-ban, amikor a sorozat játszódik, írja a The Guardian.
Kártérítést követelnek azért, mert a kereset szerint a sor „pusztító hazugság, amely aláássa és lealacsonyítja a nő teljesítményét sokmilliós közönség előtt”. A Netflix korábban kérte a rágalmazási kereset elutasítását, azzal érvelve, hogy a sorozat egy fikció, és a műsor készítőinek művészi szabadságot kell kapniuk az első módosítás értelmében.
A Netflix továbbá azzal érvelt, hogy a műsor két sakkszakértőt használt fel a sorozat részleteinek hitelesítésére, megjegyezve, hogy a Gaprindashvilire való hivatkozás célja az volt, hogy „felismerje, nem pedig lebecsülje”, a streamer ügyvédei szerint.
Nona Gaprindashvili szerint ironikus, hogy pont őt rágalmazzák, aki a valóságban volt az az inspiráló alak, akit a sorozat ábrázol
Ám a csütörtöki kaliforniai ítéletben, amelyről először a Variety számolt be, Virginia A. Phillips amerikai kerületi bíró úgy találta, hogy Gaprindashvili érvelése ésszerű volt, és megjegyezte, hogy a szépirodalmi művek nem mentesek a rágalmazástól, ha valódi embereket rágalmaznak.
Az a tény, hogy a sorozat fikció, nem szigeteli el a Netflixet a rágalmazásért való felelősség alól, ha egyébként a rágalmazás minden eleme jelen van
–mondta Phillips.
A vezércsel, amely 2021-ben 11 Emmy-díjat nyert , Walter Tevis 1983-as regényén alapul. A fiktív limitált sorozat az amerikai Beth Harmon karakterét követi nyomon, akit Anya Taylor-Joy alakít , ahogy az 1960-as években emelkedik a versenysakk ranglétráján.
Gaprindashvili jelenleg 80 éves, és a grúziai Tbilisziben él. „Megpróbálták megcsinálni ezt a kitalált karaktert, aki más nők számára húzta a nyomot, miközben a valóságban én már rávilágítottam a nyomra, és generációkat inspiráltam” – mondta Gaprindashvili a New York Timesnak adott interjújában.
A kereset azt is megjegyezte, hogy a film oroszként ábrázolta, bár ő grúz.
Kapcsolódó cikk
Mitől lett A vezércsel, a Netflix sakkdrámája a csatorna legnézettebb sorozata idén?
Így még sosem izgulhattál egy sakkpartin.