Közösségépítés Éhezők viadala-kézjel és más internetes mémek segítségével
Mianmarban a tavaly novemberi választásokon elsöprő többséggel választották meg a korábbi miniszterelnököt, Aung Szan Szú Kjit és pártját, a Nemzeti Szövetség a Demokráciáért elnevezésű tömörülést. Február 1-én azonban katonai puccsot követően bebörtönözték a Nobel-békedíjas kormányfőt is az államfővel és pártja több magasrangú tisztviselőjével együtt.
Ám egyre több, főleg városi, jól képzett, kozmopolita és az internetes világba beleszületett fiatal nem vevő az autoriter militáns propagandára. A The Conversation cikke a mianmari katonai puccs elleni tiltakozások apropóján összegyűjtötte azokat a jó gyakorlatokat, amelyekkel a 21. században a dél-ázsiai – mianmari, taiwani, thai, hongkongi – fiatalok felléptek a demokráciát veszélyeztető elnyomó rezsimek ellen.
Hongkongban bojkottálják a Disney Mulan című filmjét a főszereplő miatt
A Mulan sztárja, Liu Yifei magára haragította a hongkongi tüntetőket
Kapcsolódó cikk
Tavaly tavasszal bemutattuk, hogy az első kijárási tilalom idején milyen találékonyan mentették át az online térbe a Kínával szembeni ellenállásukat a hongkongiak. Jelenleg a mianmariak is hasonló kreativitásról téve tanúbizonyságot közismert internetes mémek, (pop)kulturális szimbólumok és szlogenek által állnak ki a demokráciáért, és nyerik meg maguknak a térség hasonló helyzetben lévő népeinek támogatását. Felismerték, hogy érdemes átvenni a bevált és közösségteremtő szimbólumokat, mint például az Éhezők viadalában látott kézjelet. Három ujjuk feltartásával a szomszédos Thaiföld lakossága fejezte ki tiltakozását 2014-ben, amikor hasonlóan gátlástalan katonai puccs történt az országban.
Civil Disobedience Movement in Myanmar. Meme of the day "Don't be Naughty" #CivilDesobedienceMovement #pepe #memesdaily #WhatIsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/Fs3IFostks
— Thu Thu Nway (@nikitakaulitz) February 8, 2021
A diktatúrákat leginkább a humor rombolja, erre pedig tökéletesen alkalmasak a közismert internetes mémek vagy rajzfilmek figurái, amelyek Min Aung Hlaing legfőbb parancsnokot és a junta vezetőit gúnyolják ki. A felkelés indulói nyugati rap és hip-hop stílusban, a transzparensek szövegei pedig jórészt angolul íródnak.
Nemzetközi összefogás és szolidaritás
Ha a hatalom lekapcsolja a Facebookot, akkor VPN-kapcsolaton keresztül Instagramon, TikTokon vagy a Discordon tudósítanak a tiltakozó megmozdulásokról számtalan és állandóan változó hashtagek segítségével.
A kínai nemzetbiztonsági törvény ellen tiltakozó hongkongiak, a monarchia megreformálását követelő thaiföldi fiatalok valamint a kínai trollok és botok egyre növekvő térnyerését megelégelő taiwaniak Tejes Tea Szövetség online szolidaritási mozgalmához most már a mianmariak is csatlakoztak. Jelképük a britektől, vagyis a nyugati demokráciáktól örökölt teafogyasztási kultúra, közös céljuk pedig a dél-kelet-ázsiai térség demokráciájának megőrzése. Szerintük Kína támogatja a mianmari katonai puccsot, ahogyan a térség többi országában is aláássák a demokratikus berendezkedést. A thai Sina Wittayawiroj illusztrációja gyorsan a mozgalom nem hivatalos logójává vált, amit könnyen lehet terjeszteni mind a közösségi médiában, mind az utcán.
A Pussy Riot tagját, Marija Aljohinát is letartóztatták a Putyin-ellenes tüntetésen
Akár két év letöltendőt is kaphat.
Kapcsolódó cikk
A mianmariak átvették a hongkongiak flashmobjain használt munkavédelmi sisakot, és az esernyősök mozgalmához hasonlóan színes post-it cédulákra írt üzenetekkel tapétázták ki a hidakat és az aluljárókat. De a thaiföldi mozgalmak segítségével megszervezték, hogy a városokban éjszakánként hangos láboskoncerttel űzzék ki a gonosz szellemeket az országból.
Lennon wall, a #HK protest symbol made up of colorful sticky notes originated from 2014 Umbrella movement and widespread in 2019 protest, has spread to #Myanmar. #WhatsHappeningInMyanmar #MilkTeaAlliance https://t.co/fwAD8IuNUm
— John Liu (@JohnLiuNN) February 10, 2021
A nemzetközi hírekbe is bekerült annak az aerobikedzőnek az esete, aki éppen edzésvideót forgatott, miközben a háttérben bevonultak a katonák a burmai kormányépületekbe. A táncos gyakorlat alá aztán egy indonéz tiltakozó himnuszt kevertek, ami így már virálissá vált a térségben.
Mianmar történelmében a fiatalok több alkalommal is döntő szerepet játszottak a függetlenségért és demokráciáért vívott polgári engedetlenségi mozgalmaikkal az 1920-as évektől egészen a 2015-ös diáktüntetésekig. Ám a legtöbb megmozdulást leverték. Több százan, akár ezrek is életüket vesztették az 1988-as felkelésekben. Már most hallani, hogy a rendőrség egyre erőszakosabban bánik a tüntetőkkel.
A jelenleg tüntető, politikailag és az online világban magát tökéletesen kiismerő generáció abban bízhat, hogy a technológia és a globalizáció révén ügyük sokkal szélesebb tömegekhez jut el. Az internetes mémek pedig nagy segítséget nyújtanak ebben. Azt már felismerték, hogy kapcsolatokat kell kialakítaniuk és össze kell fogniuk a határokon túl élő, hasonló helyzetben lévő társaikkal.