Szaglásvizsgálattal és szaglástréninggel segítenek az ország első szaglásvizsgáló centrumában azoknak, akiknek a koronavírus-fertőzés után több mint három héttel is fennmaradtak a szaglásukat érintő panaszaik.

Egyelőre heti háromszor fogadnak betegeket a szaglásambulancián

A Semmelweis Egyetem szerdai közleménye szerint az intézmény fül-orr-gégészeti és fej-nyaksebészeti klinikáján megnyílt szaglásambulancia egyelőre heti háromszor, kedden, szerdán és csütörtökön fogad betegeket, de szükség esetén a rendelési időt bővíteni fogják.

Az ellátáshoz fül-orr-gégészeti szakorvosi vagy háziorvosi beutaló szükséges, emellett az egyetem poszt-covid ambulanciái is küldhetnek oda betegeket.

Semmelweis Egyetem Szaglasambulancia Szaglasvesztes Koronavirus
Az Ellátáshoz Fül-Orr-Gégészeti Szakorvosi Vagy Háziorvosi Beutaló Szükséges, Emellett Az Egyetem Poszt-Covid Ambulanciái Is Küldhetnek Oda Betegeket / Fotó: Engin Akyurt / Unsplash

Ha aktuális fül-orr-gégészeti kezelést igénylő elváltozást nem találnak a szaglásvesztés hátterében, akkor szaglástesztet végeznek. Egy komplex mérőeszköz segítségével szaglásküszöböt, szagmegkülönböztetést és szagfelismerést is vizsgálnak. A körülbelül 45 perces vizsgálat után minden beteg egy pontszámot kap, amely alapján besorolják, hogy normál szaglású, csökkent szaglású vagy szaglását vesztett-e. Utóbbi két esetben szaglástréninget javasolnak, a tréningidőszak végén pedig ismét tesztet végeznek a terápia értékelésére.

Napi alapillat szaglászás

A szaglástréning lényege, hogy a páciens minimum 12 héten át, naponta kétszer, koncentráltan olyan alapillatokat szagoljon, mint a virág-, a fűszeres vagy gyümölcsillat, felidézve azok eredeti érzetét – idézte a közlemény Kraxner Helgát, az ambulancia vezetőjét. Emellett ajánlott szaglásnapló vezetése is, amelyben a páciens heti egyszer, mindig ugyanabban az időpontban egy skálán értékeli saját szaglását.

Tapasztalataik szerint szaglástréninggel lényegesen javítható az állapot, akár vissza is állítható. A tréning alkalmazásával egyéb eredetű szagláscsökkenés esetén (traumás, vírusos, ismeretlen eredetű) már kedvező tapasztalatokat szereztek, és úgy tűnik, a módszer hatékony az új típusú koronavírus által kiváltott szagláscsökkenés esetén is.

A szaglásambulancia vezetője kiemelte, a jó eredmény érdekében fontos, hogy a betegek a panaszok észlelésekor forduljanak orvoshoz és minél hamarabb kezdjék meg a kezelést. A szaglástréning mellett, ha szükséges, egyéb terápiákat is alkalmaznak, mint például a lokális kezelést szolgáló szteroidos vagy hialuronsav tartalmú spray-k, vagy az A-vitamint tartalmazó orrcseppek – tette hozzá.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.