A Standard & Poor’s hitelminősítő értékelése szerint technikailag államcsődbe ment Oroszország azzal, hogy a dollárban jegyzett lejáró adósságát rubelben törlesztené.

Vlagyimir Putyin Oroszországa megpróbált rubelben fizetni két, április 4-én lejáró, dollárban denominált kötvényért – írta pénteki jegyzetében az S&P

Mint megírtuk ebben a cikkünkben, Putyin meglépte, amit már megígért: rubelben kéri a földgázért a fizetséget.

CNN által jegyzet szerint ez “szelektív nemteljesítésnek” felelt meg, mert a befektetők valószínűleg nem tudják majd átváltani a rubelt “az eredetileg esedékes összegeknek megfelelő dollárra”.

Kapcsolódó cikk

Az S&P szerint szelektív nemteljesítésről akkor beszélünk, ha egy szervezet egy konkrét kötelezettségét nem teljesítette, de nem a teljes adósságát.

Gyakorlatilag államcsődről van szó.

Moszkvának április 4-től 30 napos türelmi idő áll rendelkezésére, hogy teljesítse lejáró adósságait, de az S&P nem számít arra, hogy át tudja azokat váltani dollárra a kötelezettségeit az ukrán háború miatt bevezetett pénzpiaci szankciókra.

A teljes devizahiteles fizetésképtelenség Oroszország történetében az első ilyen esetet hozná, több mint egy évszázada, akkor Vlagyimir Iljics Lenin regnálásakor volt hasonló.
Oroszország az ukrajnai inváziót követően bevezetett nyugati szankciók miatt nem fér hozzá mintegy 315 milliárd dollárnyi devizatartalékához. A múlt hétig az Egyesült Államok megengedte Oroszországnak, hogy befagyasztott eszközeinek egy részét egyes befektetők dollárban történő visszafizetésére fordítsa.
Az amerikai pénzügyminisztérium azonban azóta megakadályozta, hogy az ország hozzáférjen az amerikai bankoknál lévő tartalékaihoz, ami része annak az erőfeszítésnek, hogy fokozza a nyomást Vlagyimir Putyin orosz elnökre, és tovább csökkentse a haditőkéjét.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.