Olyan időket élünk, amikor napjaink nagy részét székekben roskadozva töltjük – akár dolgozunk, tanulunk, akár pihenünk. Talán néhányan már érzik ennek az ülő pozíciónak a hosszú távú hatásait, például izommerevséget vagy hátfájást.
Az ülés káros hatással van egészségünkre , és ezt a helyes testtartásra való odafigyeléssel ki kell egyensúlyoznunk.
A Bright Side összegyűjtött néhány tippet, amiknek segítségével javíthaszt a testtartásodon.
Győződj meg arról, hogy megfelelő széket használsz
A székek nem tartoznak az „Egy méret mindenkinek” kategóriába. A cipőhöz hasonlóan meg kell győződnünk arról, hogy tökéletesen illeszkednek a saját méreteinkhez, mert hatással lehetnek egészségünkre és kényelmünkre.
A legjobb megoldás az állítható székek választása, így igény szerint változtathatod a szék magasságát vagy a háttámla dőlésszögét.
Az ergonomikus szék kiválasztásakor 2 fő szempontot érdemes megjegyezni. Az első az, hogy ellenőrizd és nézd meg, hogy az ülőfelület mindkét oldalon szélesebb-e a csípődnél, hogy elegendő legyen a combtámasz. Másodszor, ellenőrizd, hogy van-e rés az ülés széle és a térd támlája között. A puha párna segít megelőzni a combok és a fenék összenyomódását is.
Ellenőrizd a szék deréktámaszát, és ha nincs, készítsd el a sajátodat
A testtartásbarát széknek jó háttámasszal kell rendelkeznie, ami azt jelenti, hogy olyan kontúrú, hogy nyomon kövesse gerincünk természetes, S-alakú ívét.
Azok az ülések, amelyek nem támasztják alá az ágyéki régiót vagy a hát alsó részét, károsíthatják a gerincet.
A deréktámlával ellátott székek azonban drágák és kivitelezhetetlenek lehetnek a sok dolgozót foglalkoztató vállalatok számára. Olcsóbb alternatíva, ha egy felcsavart törölközőt vagy egy kispárnát használsz hátpárnaként. De ügyelj a megfelelő méretre, mert egy nagyobb törölköző kényelmetlen helyzetbe hozhatja a gerincet, és több kellemetlenséget okozhat.
Kövesd ezeket az egyszerű lépéseket a helyes üléstartás eléréséhez
Most, hogy megtaláltad a megfelelő széket, a következő dolog, amelyet meg kell fontolnod, az, hogy hogyan ülj rá megfelelően. Kezdheted azzal, hogy leülsz a szék végére, és teljesen előrehajolsz, a nyakat és a vállat előre görgetve.
Ezután lassan egyenesítsd ki a gerincedet úgy, hogy felfelé húzod a fejedet és a válladat, és előre tolod a hát alsó részét. Tartsd meg ezt a pózt néhány másodpercig, mielőtt enyhén elengeded, majd görgesd hátra, amíg el nem éred a háttámlát.
Ügyelj az ülés szögeire
A könyök és a térd ideálisan 90°-os szögben hajlított, míg a csípő kissé túlnyúlhat a derékszögön, hogy alkalmazkodjon a hátradőléshez.
A számítógép képernyőjét szemmagasságban kell beállítani, hogy elkerüld a nyak és a szem megerőltetését.
A billentyűzeteket az asztal szélétől kb. 10-15 centiméter távolságra kell elhelyezni, hogy a csuklónak és a kéznek legyen helye a pihenésre.
Végezz el gyakorlatokat, amelyek segíthetnek a testtartás kiegyensúlyozásában
A „fali csúszás” egy egyszerű gyakorlat, amely alaphelyzetbe állítja a testet, és enyhíti a nyak és a vállak feszülését. Az első lépés az, hogy háttal a falnak támaszkodva álljunk, térdünket enyhén behajlítva, karunkat a fejünk fölé nyújtva.
Tartsd a kezedet, a könyöködet, a válladat és a gerincedet a falhoz nyomva, miközben lefelé csúsztatod a karodat, egészen addig, amíg a váll szintje alá nem merül. Ezután emeld fel a karjaidat, és ismételd meg ezt 10-12 alkalommal.
Kapcsolódó cikk
A rossz testtartás négy típusa, és hogyan javíthatsz rajta
A jó testtartás még a belső szervek és az idegrendszer működésére is hatással van.