Alan Turing emlékezete
A Kormányzati Kommunikációs Központ (GCHQ) közzé tette a „valaha volt legnehezebb fejtörőt”, egy tizenkét rejtvényből álló feladványsorozatot az új 50 fontos bankjegy kibocsátása alkalmából, írja a The Guardian.
Míg Argentínában a nemzeti hősként tisztelt futballista, a tavaly váratlanul elhunyt Diego Armando Maradona emlékére szeretnének új bankjegyet kiadni, a britek új pénzén pedig a híres matematikus kódfejtő, Alan Turing arcképe szerepel. A rejtvények valamilyen módon az új papírpénz arculati elemeihez kapcsolódnak.
Az első feladvány egy sima keresztrejtvény, amely egyszerűen megválaszolható kérdésekből áll, természetesen angol nyelven. Az ügynökség úgy véli, hogy a feladványokkal a közönség is betekintést nyerhet munkájukba. A Turing challange-nek nevezett feladványok megfejtése véleményük szerint egy gyakorlott rejtvényfejtőnek hét órába telik. A rejtvényeket a GCHQ munkatársai találták ki Turing tiszteletére, aki sokakat inspirált arra, hogy a titkosszolgálatnál helyezkedjenek el.
Miként volt jelen a titkosszolgálat a kultúra különböző szféráiban? – A kommunista ellenkultúra gyűjteménye elérhető
Hogyan sikerült dokumentálni a tiltottnak számító tevékenységeket! Most megtudhatod!
Kapcsolódó cikk
A GCHQ vezetősége egyben megragadta a lehetőséget, és ismételten bocsánatot kért amiatt, ahogyan Turinggel bántak a második világháború után. Turing részt vett a Bomba névre hallgató gép kifejlesztésében, amellyel a német Enigma kódíró géppel rejtjelezett üzeneteket fejtették meg alatt. Ez a kódfejtőgép tekinthető a modern számítógép előfutárának.
Tiltólistán a sokszínűség a titkosszolgálatoknál
Turing 1952-ben homoszexualitása miatt egy rendőrségi nyomozás során bűnösnek vallotta magát, és kémiai kasztrálásra ítélték. Két év múlva öngyilkos lett.
Turinget a zsenialitása miatt ünnepelték, és üldözték a szexuális irányultságáért. Arra kell emlékeztessen mindannyiunkat, hogy a sokszínűség minden formáját el kell fogadnunk, de arra a munkára is, amely még ahhoz kell, hogy valóban befogadókká váljunk
– mondta Jeremy Fleming, a GCHQ igazgatója.
5 ways Alan Turing changed the world
Alan Mathison Turing OBE FRS was an English mathematician, computer scientist, logician, cryptanalyst, philosopher and theoretical biologist. Find out his 5 ...
Az LMBTQ közösség tagjai nem dolgozhattak a brit kémszolgálatoknál egészen az 1990-es évek elejéig. Ha valakiről kiderült, hogy meleg, elbocsátották a szolgálatból. A múlt hónapban az MI6 titkosszolgálat új vezetője is nyilvánosan bocsánatot kért azoktól a tisztviselőktől, akiket 1991 előtt elbocsátottak. Elmondta, hogy a külföldi titkosszolgálat helytelenül, igazságtalanul és diszkriminatív módon működött, amiért nem tűrte meg az LMBTQ munkatársakat a kötelékében.
A korábbi GCHQ vezetők 2012-ben és 2016-ban is bocsánatot kértek azért, ami Turinggel történt.
Fleming elismerte tavaly októberben, hogy a brit kémügynökség „korántsem elég sokszínű”, miután kiderült, hogy az 1950-es évektől egészen az 1980-as évekig érvényben volt a színes bőrű emberek felvételének tilalma is.
A náci Enigma feltöréséről szóló történetet a 2014-es Kódjátszma című film dolgozta fel, amelyben Benedict Cumberbatch alakította Turingot. A filmet a 2015-ös Oscar-díjátadóra 8 kategóriában jelölték (köztük Cumberbatch-et és Keira Knightley-t), végül a legjobb adaptált forgatókönyv díját vihette haza Graham Moore.
A film végén közölt adat szerint az Enigma megfejtése becslések szerint 2 évvel rövidítette le a háborút, így 14 millió ember életét mentette meg.
LMBTQ marketing képzést indít Magyarországon a Humen Media Hungary
Nemrégiben webshopot is indítottak.