Valamilyen oknál fogva úgy tűnik, hogy bizonyos hétköznapi tárgyak és cselekvések soha nem jelennek meg álmainkban, miközben a repülő elefántok, az idegenekkel való harcok vagy a motorozás a szokásos álomrepertoárunk részét képezhetik.

Feltűnt már, hogy az olyan dolgok, mint például az okostelefonok, a tükrök és az ételek, ritka vendégek álmainkban?

Bright Side kíváncsi lett arra, hogy álmainkban miért nem láthatunk vagy csinálhatunk meg néhány olyan dolgot álmainkban, amire éber életünkben tökéletesen képesek vagyunk, és váratlan magyarázatokat találtak.

Okostelefonok használata

Almok.tudomany.almodas
Kutatások szerint a nők mindössze 3,55%-a és a férfiak 2,69%-a lát álmában okostelefont. Ez összefügghet azzal, hogy az okostelefonok és más modern eszközök az utóbbi időben jelentek meg az életünkben, és agyunk még nem szokott hozzájuk.
Van egy elmélet , amely szerint azért álmodunk, hogy agyunk feldolgozza szorongásainkat és félelmeinket, és ez segít megbirkózni a stresszes eseményekkel. Tehát az álmodás valamiféle fejlett védekező mechanizmusként működik, és azok a dolgok, amelyekről álmodunk, gyakran az emberi elme régebbi részeiről származnak. Inkább olyan problémákhoz kapcsolódnak, amelyekhez őseink is kapcsolódhattak, például a harchoz és a túléléshez.
Bizonyos körülmények azonban kiválthatják az okostelefonok megjelenését álmainkban. Alice Robb, egy álmokról szóló könyv szerzője megosztotta, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel látnak okostelefont álmukban, amikor olyan intenzív életeseményeken mennek keresztül, mint például gyász vagy szeretett személy elvesztése.

Írás, olvasás vagy beszéd

Almok.tudomany.almodas.2
Agyunk azon részei, amelyek a nyelv értelmezéséért felelősek, sokkal kevésbé aktívak alvás közben. Éppen ezért a nyelv kialakítása és kifejezése komoly feladattá válhat.
Például egyesek megjegyzik, hogy nem biztosak abban, hogy ők vagy mások valóban beszélnek álmaikban, és a köztük folytatott kommunikáció inkább telepátiának tűnik. Így megérthetjük a fogalmakat és az ötleteket, miközben alszunk, és ki tudjuk fejezni magunkat, de nem igazán halljuk a hangot, és nem látunk senkit sem beszélni.
Ugyanez vonatkozik az olvasásra, az írásra vagy az óra leolvasására. Általános képet kaphatunk, de ritkán tudunk külön szavakat megkülönböztetni, vagy pontos időt mondani. Azok azonban, akik a mindennapi életükben sokat használnak nyelvet, például írók vagy költők, valóban képesek lehetnek álmaikban értelmezni a nyelvet, és új ötletekkel állhatnak elő, amelyek ébredés után is hasznosak lehetnek.

Teljesen idegenekkel való találkozás

Almok.tudomany.almodas.3
Van egy elmélet , miszerint az agyunk nem tud „kitalálni” új embereket, és az álmainkban látott idegenek vagy olyan emberek, akikkel már találkoztunk valahol, vagy az arcuk olyan tulajdonságok kombinációja, amelyeket már láttunk. Bár a kutatók rámutatnak, hogy álmaink természete miatt egyelőre nincs mód ennek az elméletnek a tesztelésére, azt mondják, hogy ez a hipotézis még mindig igaz lehet.
Álmaink többsége valószínűleg az életünk hétköznapi elemein alapul, így valószínűleg láttunk már idegeneket álmainkban. Előfordulhat, hogy nem emlékszünk rájuk, mert az interakció rövid és értelmetlen volt, például ha látunk egy embert a tömegben vagy valamilyen tévéreklámban, és tudatosan nem emlékszünk rá.
Valószínűleg azonban semmi sem akadályozhatná meg agyunkat abban, hogy új arcokat találjon ki, de ezek valószínűleg a már látott arcvonásokon alapulnak.

Önmagunk nézése a tükörben

Almok.tudomany.almodas.4
A tükrök és a tükröződések furcsa fogalmak, ha álmokról van szó. A lényeg az, hogy a való világban a reflexiók betartják a fizika törvényeit, de az álmokat tudatalatti elvárásaink és emlékeink vezérlik, és a „valós élet” szabályai ott nem igazán érvényesek.

Így általában vagy valami elmosódottat, vagy nem igazán megkülönböztethetőt látunk a tükörben, vagy láthatjuk az arcunkat, amely furcsa módon átalakult.

Vannak, akik úgy vélik, hogy mivel az álmok valamilyen módon segíthetnek nekünk feldolgozni ébrenlétünket, a tükörben való tükörképének meglátása azt jelenti, hogy pszichológiai nézőpontból nézzük magunkat, és nem reálisan. Tehát a tükörben látott dolgoknak lehet némi összefüggése a mindennapi életed eseményeivel, az önértékeléseddel és az esetleg átélt nehézségekkel.

Ételek kóstolása

Almok.tudomany.almodas.5

Egy szakértő azt mondja, hogy az emberek ritkán érzik meg a „teljes étkezési élményt” álmukban, és hajlamosak vagyunk emlékezni arra, hogy enni készültünk, vagy éppen befejeztük az evést. 

De ha sikerül emlékeznünk magára a folyamatra, problémákat tapasztalhatunk annak meghatározásában, hogy pontosan mit ettünk, és milyen ízű volt az étel. Néha az emberek álmukban érzik az étel ízét, ami különösen gyakori a tudatos álmodók körében.

Álmainkban az agyunk álomélményeket hoz létre számunkra, vagy a már átélt valós tapasztalatokra alapozva, vagy saját elképzelésünkkel állunk elő arról, hogy egyes dolgok milyen érzések lehetnek. Így előfordulhat, hogy az ételek olyan ízűek, mint amilyennek elképzelted, jobb, vagy elvárásaid és emlékeid alapján kiszámíthatatlan ízűek is lehetnek.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.