A fagylalt hidegen sokkal édesebb, míg a sonka melegen zamatosabb. Az ízbeli különbség azonban csak az egyik aspektusa a hideg és meleg vitának.
A Bright Side összegyűjtötte, hogy milyen hatással van a szervezetre az elfogyasztott ételek hőmérséklete.
Szervezetünknek nagyobb gondot okoz a hideg étel megemésztése.
Testünk úgy emészti meg az ételt, hogy maghőmérsékletre emeli azt. Ez azt jelenti, hogy amikor valami hideget eszünk, szervezetünknek kétszeres erőfeszítést kell tennie annak érdekében, hogy először felmelegítse, majd megemésztse az ételt. Például a forró levest mindössze 15 perc alatt megemészti a gyomrunk. Ezzel szemben a tejtermékek, különösen a jéghideg fagylalt 30 perctől 2 óráig tart.
Ez nem jelenti azt, hogy abba kell hagynod a hideg ételek fogyasztását, mivel különösen a gyümölcsöket és zöldségeket érdemes nyersen fogyasztani. Más hidegtálakkal megteheted, hogy hosszabb ideig tartod a szádban, így az enzimek elkezdhetik lebontani, miközben felmelegítik.
A meleg étel általában táplálóbb.
A meleg étel valóban könnyebben emészthető, és ennek eredményeként minden tápanyag sokkal gyorsabban felszívódik a szervezetből. Nem csak ez, hanem amikor néhány zöldséget, például paradicsomot főzünk, a likopin mennyisége megnő. Ezenkívül a forró gabonafélék, mint a zab, rostban gazdagok, és nincsenek cukorral bevonva, mint általában a hideg gabonafélék.
A gyümölcsök és zöldségek főzésének egyik hátránya azonban az, hogy a vitaminok elolvadnak. Tehát a legjobb, amit tehetsz, ha a lehető legkevesebbet főzöd őket. Függetlenül attól, hogy hogyan készíted el őket, ne feledd, hogy nem kell olyannak lennie, mint a pépnek, csak egy kicsit ropogósnak kell lenniük.
A hideg víz gyorsabban szívódik fel, mint a forró.
Azt mondják, hogy a hideg víz sokkal gyorsabban ürül ki a gyomrunkból, ezért jobban felszívódik, mint amikor meleg. További előny, hogy a hideg víz segít növelni az állóképességet azok számára, akik napi rendszerességgel vagy nagyon gyakran edzenek. Azt is megállapították, hogy a meleg víz miatt kisebb mennyiségben iszunkk, ami kiszáradáshoz vezethet. Másrészt a viszonylag hideg víz (16°C) fogyasztása az abszolút legjobb hőmérséklet.
Ennek az az oka, hogy az emberek több vizet isznak ezen a hőmérsékleten, és kevesebbet izzadnak. Azonban nagyon óvatosnak kell lenni a hideg víz ivásával, ha olyan betegségekben szenvedsz, amelyek a nyelőcsövet érintik. Ezekben az esetekben meleg vízhez kell folyamodni, hogy megkönnyebbüljön a nyelőcső.
A meleg étel hosszabb ideig laktat
Ennek az az oka, hogy a meleg étel nem hozza olyan gyorsan vissza az étvágyat. Ez az ételben felszabaduló tápanyagoknak köszönhető, így sokkal jobb ízű. Így az elégedettség érzése jelentősen megnő, és az étel elfogyasztásának sebessége csökken. Miközben lassan eszel, az agyad jeleket kap, hogy kezd jóllakni.
Tehát a lassú étkezés lehetővé teszi, hogy éppen annyit együnk, amennyire szükségünk van, és az evés befejezése után az agy hosszabb ideig elnyomja az étvágyat. Jó példa erre a leves, amelyet nem csak a hőmérséklete miatt, hanem amiatt is előnyös, mert szinte csak vízből áll. A folyadék sokkal gyorsabban telít, mint a szilárd és hideg ételek.
A hideg és meleg étel növelheti a testhőmérsékletet.
Kétségtelen, hogy a forró italok, például a kávé, a tea és a levesek felmelegíthetnek. De vannak olyan hideg italok és ételek is, amelyek hozzájárulhatnak a testhőmérséklet emelkedéséhez. A fagylalt például szintén egy finom étel, amely a hideg hónapokban eleinte kirázhat, de később felmelegít.
Ennek oka a magas zsír- és fehérjetartalma, amelyek felmelegítik a testet, miközben megemészti az ételt. Ezenkívül a szervezet sokkal több energiát fordít a zsír megemésztésére, ami növeli a hőmérsékletet.
Kapcsolódó cikk
Étkezési szokások, amiket mindenkinek be kellene vezetnie negyven felett
A korral az étkezési szokásaink is változhatnak.