Hackney a Thatcher-korszakban
Andrew Woodyatt pár éve dolgozik a London Hackney negyedében található Rio moziban. Amikor körülnézett a pincében, az archív iratok között rengeteg régi negatívra, diára, filmtekercsre bukkant, írja a The Guardian. A felvételeket 1982-88 között készítették helyi lakosok a filmszínház Rio Tape/Slide Newsreel Group elnevezésű projektje keretében, amelyeket aztán a filmek előtt vetítettek le. Bár a mozgóképek közül alig maradtak használhatók, a hanganyagok tönkre is mentek, de a kitűnő állapotban megmaradt fotók egy korszakot dokumentálnak.
Margaret Thatchert 1979-ben választották meg miniszterelnöknek. A ’80-as évek elején az Egyesült Királyságban több mint 3 millió állástalant tartottak nyilván. A kisebbségek és a rendőrség kapcsolata továbbra is feszült maradt az 1981-es faji zavargások után. 1984-85-ben a bányászsztrájkok miatt a munkások szembe kerültek a kormánnyal, miközben a Vaslady és Ronald Reagan külpolitikai hozzáállása miatt a nukleáris konfliktus is a levegőben lógott. A Hackney-ben élő munkás és elszegényedett társadalmi rétegek között is nagyon magas arányú volt a munkanélküliség – Woodyatt szerint a Rióban a mozijegyek több mint felét munkanélküli kedvezménnyel értékesítették. A környék hírhedt volt a rossz lakhatási körülményekről: az elhanyagolt, omladozó ingatlanokba illegális lakásfoglalók költöztek be, a rengeteg bevándorló miatt tombolt a rasszizmus és a diszkrimináció.
Több ezer fotó került elő a múltból egy belvárosi ház padlásáról
Egy pécsi ház padlásán pihent több ezer fényképnegatív, amelyet egy profi fotográfus készíthetett még az 1930-as években. A képeket most szakemberek hívják elő.
Kapcsolódó cikk
A dokumentumok bemutatják a helyi intézmények költségvetésének csökkentése elleni tüntetéseket, a bányászok javára szervezett élelmiszer- és pénzgyűjtő akciókat, a nukleáris fegyverraktár elleni női béketábor eseményeit, a kilakoltatásokat. A hétköznapi élet a sokszínű lakosok köztereken, fesztiválokon elkapott önfeledt pillanataiban jelenik meg, nem titkolva a mélyszegénységet sem.
Amatőr krónikások
A The Rio Tape/Slide Newsreel Group heti kétórás foglalkozásain is a társadalom legváltozatosabb rétegeiből kerültek ki a résztvevők a tinédzserektől a kora harmincasokig. A sokszínű csapat közös nevezője a nyitottság és a gondolatébresztő tudósítások elkészítése volt. A feldolgozandó témákat demokratikusan, mindenki véleményét figyelembe véve választották ki. Így olyan helyi ügyek kerültek napvilágra, amelyek nem jutottak el az országos, de még a helyi médiához sem, viszont sokféle ember problémáira rávilágítottak az érintettek szempontjából. Bemutatták, hogyan teszi lakhatatlanná az önkormányzat az ingatlanokat, miután kilakoltatták az illegális lakásfoglalókat. A sajtóban megjelent hivatalos rendőrségi narratíván túl hangot adtak a helyiek verziójának Colin Roach halála kapcsán. A 21 éves fekete fiú a közeli rendőrkapitányságon vesztette életét 1983-ban. A közösség többször is tüntetett, hogy induljon vizsgálat a halála körülményeinek kivizsgálása érdekében.
A bejegyzés megtekintése az InstagramonFuture Hackney (@futurehackney) által megosztott bejegyzés,
Woodyatt hackney-i szerkesztők segítségével elkészítette a The Rio Tape/Slide Archive könyvet az egykori dokumentumok alapján, amelyben a régi lakók mesélik el történeteiket. Az anyagból kiállítás is nyílik a helyi múzeumban Hackney az 1980-as években címmel.
A problémák és szempontok ma is újra érvényesek a a #MeToo és a Black Lives Matter mozgalmak korában. Azt látjuk a régi képeken, hogy az ápolók a megfelelő bérezésért és az egészségügy sokszínűségért harcolnak – akárcsak ma. Mintha semmit sem haladt volna előre a világ
– mondta az egyik szerző, miért tanulságos és aktuális ma Hackney története.
Az egykori rozsdaövezetet a 2012-es londoni olimpiára rehabilitálták, így ma már a menő vendéglátóhelyek és a startup cégek irodáinak köszönhetően menő hipszternegyednek számít. Egy hasonló projektről, az Appalache-hegységben élő gyerekek által készített szociofotókról ebben a cikkünkben számoltunk be.