Csillag-Képek 2020: 70 alkotótól 100 asztrofotó
A Csillag-Képek 2020 online tárlat tavaly októberben nyílt meg a Magyar Asztrofotósok Egyesületének szervezésében a Magyar Természettudományi Múzeumban — mondta el Francsics László, az egyesület elnöke az MTI-nek.
A Gönczi Galériában 40 asztrofotót mutatnak be. A tárlat hármas tematika szerint épül fel: az asztrotájképek együtt ábrázolják a földet és az eget. A gyönyörű természeti vagy épített környezet fölött láthatjuk a Tejutat, a csillagos égbolt részeit, a szabad szemmel is jól érzékelhető csillagászati jelenségeket. A másik kategóriában a nagytávcsöves fotókon a Naprendszer objektumait örökítették meg: gyönyörű krátereket, a nap- és a holdfogyatkozást, a Marsot és a Vénuszt. A mély-ég, a mélyűr világa témakör a szabad szemmel nem látható, távoli égitesteket mutatja be. A képeken galaxisok, csillagködök, csillaghalmazok, “elvarázsolt színű és lenyűgöző formavilágú” objektumok sokasága látható.
Képeikkel a nemzetközi kiállításokon is rendszeresen megjelennek
A legsikeresebb asztrofotósok sok időt, energiát fordítanak a fényképezésre, műszaki ismeretekkel rendelkeznek, ismerik a csillagászati képrögzítés eszközeinek működését. Megküzdenek az időjárással, hiszen borult időben nem lehet asztrofotózni, a csillagászati ismeretek birtokában az égen is jól tudnak tájékozódni. Figyelemmel kísérik a holdfázisokat, mert telihold idején, amikor a fényes az ég, nehéz jó felvételeket készíteni — ismertette a részleteket Francsics László, aki 2019-ben az év asztrofotója díjat nyerte el a Londonban tartott díjátadón.
A zalaegerszegi vándorkiállítás június 25-ig tekinthető meg a Gönczi Galériában, a Csillag-képek 2020. elnevezésű országos tárlat teljes anyagából pedig önálló kötet készült.
Ennél jobb képek még soha nem készültek a Napról
Egészen lenyűgöző képek készültek, a tudósok máris új jelenséget vettek rajtuk észre.