John Cena is felismerte, hogy a kínai fogyasztók nemzeti érzülete diktál
John Cena, a Halálos iramban 9. sztárja mandarin nyelven kért bocsánatot a kínai közösségi oldalon, amiért egy korábbi interjújában önálló országként hivatkozott Tajvanra, írja a The New York Times.
A profi pankrátorból lett színész a Halálos iramban-franchise legújabb folytatásának promózása közben egy tajvani adónak úgy fogalmazott, hogy „Tajvan az első ország, ahol megnézhetik a filmet”.
„Hibáztam. Amit most mondok, az nagyon-nagyon fontos: nagyon szeretem és tisztelem Kínát és a kínaiakat. Nagyon sajnálom a hibámat. Bocsánatot kérek. Bocsánatot kérek. Nagyon sajnálom. Értsék meg, hogy szeretem és tisztelem Kínát és a kínai embereket” – mondta Cena, aki több évig tanult mandarin nyelven, és rendszeresen posztol a Weibóra. De úgy tűnik, a hamuszórás sem elég, a színész kínai rajongói nagyon rossz néven vették a számukra sértő megfogalmazást.
Mondja el kínaiul, hogy Tajvan Kínához tartozik, különben nem fogadjuk el a bocsánatkérést
– válaszolt a közösségi oldalon a sztár egyik rajongója, amit aztán többezren lájkoltak.
Nem részletezte a Kínai Kiberbiztonsági Hivatal, miért tiltotta a Tripadvisort és további 104 alkalmazást
A hivatal szerint a három szabály közül megsérthették azok valamelyikét.
Kapcsolódó cikk
A koronavírus-járvány miatt egy évet késett a Halálos iramban 9. bemutatója, amely az első hétvégén összesen 162 millió dollárt hozott nyolc országban, köztük Kínában és Dél-Koreában.
A demokrácia szembeköpése a kínai piac érdekében
Nem Cena az első nyugati sztár és nagyvállalat, amely akaratlanul is politikai aknamezőre tévedt, miközben mindent megtennének azért, hogy a hatalmas kínai piac kedvében járjanak. A kínai rezsim ugyanis az autonóm és demokratikus berendezkedésű Tajvant szakadár tartománynak és Kína részének tekinti. Ha valaki önálló országként beszél a 23,6 millió lakosú szigetről, az könnyen megsértheti az erősen nacionalista érzelmű kínaiakat, akik még a kimchit is elvitatták volna Koreától. Számukra országuk szuverenitása és területi egysége mindenek felett áll.
Halálos iramban 9. - magyar előzetes #2
Beszáguldott a #HalálosIramban9 vadiúj magyar előzetese! Hazai bemutató: 2021. június 24.#IGNHungary a világhálón:* Weboldal: https://hu.ign.com/* Webshop: h...
A kínaiakkal üzleti kapcsolatban álló nyugati hírességek és cégek – legyenek akár a legnagyobb tőkés vállalatok – gyakran kényszerülnek bele, hogy vékony jégen járjanak, ha nem akarják megsérteni a kínaiak érzékenységét. Sokak számára ez annyit jelent, hogy amennyire csak lehetséges, távol tartják magukat az olyan kényes politikai témáktól, mint a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen lévő átnevelő táborok, a hongkongi demokráciáért küzdő tüntető fiatalok, vagy Tajvan és Tibet státusza.
A nemzetközi konzulátusok segítik a kínai képzőművészeket szabadnak maradni
A demokrácia és a művészet kis szigetei még várják a sanghaji művészeket a rezsimben is.
Kapcsolódó cikk
Daryl Morey, a Houston Rockets amerikai kosárlabdacsapat korábbi edzője 2019-ben a Twitteren támogatásáról biztosította a hongkongi tüntetőket. Az NBA alig bírta elsimítani a kínai szurkolók felháborodását. Végül LeBron James lépett közbe, és elmagyarázta, hogy „Mr. Morey nem tájékozódott kellőképpen a helyzetről”, amikor a tüntetők mellé állt.
Ha Kínába mész, tartsd tiszteletben az ideológiájukat, és tedd félre a sajátodat
A nyugati filmeket már eleve öncenzúrázva küldik ki Kínába, ezt a gyakorlatot még a South Park egyik epizódjában is kifigurázták. De a nagy cégek sokszor nem is tudják, hogy darázsfészekbe nyúlnak.
A Gap 2018-ban egy olyan pólót dobott piacra, amelyre nyomtatott kínai térképről lemaradtak Tibet egyes részei, Tajvan és a dél-kínai-tengeri szigetek. A Versace, Givenchy és Coach luxusmárkák úgy nyilatkoztak, hogy hibáztak, amikor olyan pólókat gyártottak, amelyek Hongkongot és Makaót külön országnak jelölték.
Kína 2018-ban azt is elérte, hogy 36 légitársaság ne külön országként tüntesse fel honlapján Tajvant, Makaót és Hongkongot. Ezt még Donald Trump akkori amerikai elnök is „orwelli baromságnak” minősítette.
A Marriott szállodalánc a kínai közösségi profilján kijelentette, hogy „semmiféle szeparatista törekvést nem támogat, amely aláássa Kína szuverenitását és területi integritását”, miután egy vendégeiknek szánt elégedettségi kérdőívben külön országokként tüntették fel a területeket. A Daimler 2018-ban bocsánatot kért, amiért a Mercedes-Benz Instagram-oldalán a Dalai Lamát idézték, akit Kínában sokan veszélyes szeparatistának tartanak, aki Tibet függetlenségéért harcol.
Kína a filmiparban is tarol
A kínai rezsim kiemelten kezeli a filmipar szerepét a kultúrharcban. A kínai filmek már Hollywood elsőségét is veszélyeztetik. Az Oscar-díjat nyert kínai származású rendezőnőről szóló híreket cenzúrázták, nagyszabású propagandafilmeket készítenek, amelyeket aztán a mozik kötelező jelleggel vetítenek.
Hillary Clinton korábbi amerikai elnökjelölt és First Lady nemrég arról beszélt egy interjújában, az egyik legnagyobb kérdés, hogy vajon a nyugati típusú demokrácia vagy a keleti autoriter rezsimek kerekednek felül a jövőben.
Kína egy hongkongi rendező filmét nevezi a 2021-es Oscarra
Az ázsiai ország csütörtökön jelentette be, hogy Peter Csan hongkongi rendező sportdrámáját nevezi az amerikai filmakadémia díjáért folyó versengésbe.