Fontos, mivel dobod fel az ételt és hogyan vágod fel a zöldségeket
„Ez az egész folyékonyról, puháról és ropogósról szól” – mondja Bettina Campolucci-Bordi, a Celebrate: Plant-Based Recipes for Every Occasion című könyv szerzője . “Minden étkezéshez legalább kettőt adok, és ez azonnal különböző textúrákat hoz létre” – idézte a The Guardian.
A folyékony lehet valami egyszerű, jó minőségű olívaolaj vagy ízesített olaj (chili, fokhagyma, bazsalikom) vagy datolyaszörp, míg a puha lényegében valami krémes: „Vajasbabból vagy csicseriborsóból készült humusz, pesto vagy ízesített joghurt, mondjuk.” Ami a ropogósat illeti, ez „apróra vágott pirított dió, egy darabos dukkah vagy za’atar, gránátalma, napraforgó vagy tökmag, sült csicseriborsó, olyan dolgokkal ízesítve, mint a tandoori fűszer”. Röviden, fogadjuk meg Campolucci-Bordi „minél több, annál jobb” mantráját.
Egy másik taktika a kásás faktor elkerülésére, hogy megfontolod, hogyan vágod fel a zöldséget. „A több főzést igénylő zöldségeket, például a burgonyát, vágd apróra, míg ha a cukkinit ugyanabba az ételbe adjuk, vágd nagyobbra, különben puha és pépes lesz.”
A textúra feldobásának kedvéért Craig és Shaun McAnuff, akiknek legújabb könyve, a Natural Flava: Quick and Easy Plant-Based Caribbean Recipes, ebben a hónapban jelenik meg, a zöldségek sütését részesítik előnyben (“a roppanós kéreg a és az olvadó belső kedvéért”) vagy a grillezést ajánlják („ez adja azt a ropogós állagot és füstös ízt”).
A vegán ételeket is meg lehet csinálni úgy, hogy a család szeresse
Eközben Vivek Singh textúratrükkjei közé az tartozik, hogy mustármagot és uridlencsét currylevéllel és fűszerekkel megpirít olajban, amit a lencselevesbe önt. Egy másik lehetőség – mondja az ügyvezető séf és a The Cinnamon Collection étteremcsoport alapítója, a lencse- és babos ételeket nyers, ecetes vagy enyhén pirított zöldségekkel ízesíti (gondoljunk csak az apróra vágott brokkolira vagy karfiolra). „Kísérletezhetsz úgy is, hogy apróra vágott diót, sült medvehagymát és puffasztott vagy pirított pelyhes rizst teszel a nagy, kiadós tál lencse és rizs tetejére, hogy extra tartalmat kapjon.” Egy kis fűszeres rántott tofu sem ront rajta.
Singh a család ellenvetéseinek oldásához a khichdi-t is javasolja. “Ez egy hagyományos, házias rizs-lencse étel köménnyel, kurkumával és zöldségekkel [karfiol, borsó, sárgarépa, apróra vágott paradicsom] keverve.” Sült padlizsán ízzel tálalja fel az előételt: „Tölts meg két fél padlizsánt egy gerezd fokhagymával, és kend be mustárolajjal. A padlizsánt nyílt lángon süsd meg, gyakran forgatva, amíg minden oldalról egyenletesen megfeketedik. Ha kihűlt, távolítsd el és dobd ki a héját és a fokhagymát, vágd fel a húsát, és keverd össze tengeri sóval, lilahagymával, chilivel, korianderrel és mustárolajjal.
Végül, amikor minden út a tésztához vezet, Shaun McAnuff egy „tejszínes, ropogós” vegán „sajtos” makaróni mellett dönt. Hagymát, fokhagymát és chilit karamellizál, főtt tésztával és vegán sajtszósszal keveri, fűszerezi. „Egy mély tepsibe kanalazzuk, a tetejére vegán mozzarellát és zsemlemorzsát teszünk [akár törött kekszet is használhatunk], és megsütjük.” Testvére, Craig eközben a callaloo-val, egy leveles karibi zöldséggel készített pestoval dolgozik. „Csak karamellizálod a fokhagymát és a mustármagot, majd megpirítod callaloo-val [vagy spenóttal], dióval, avokádóval, skót motorháztetővel (scotch bonnet chili paprika) és fűszerekkel.” Ezt keverd össze főtt tésztával, és szórd meg a tetejét diófélékkel (dió, mandula, kesudió) a roppanáshoz.
Kapcsolódó cikk
Az Ona vegán étterem is Michelin-csillagot kapott Franciaországban, mindjárt kettőt is
A fiatal séf közösségi finanszírozásból tudta megvalósítani álmát.