Bele sem gondolunk, naponta milyen irdatlan mennyiségű digitális adat keletkezik csak a közösségi platformokon, amelyeket valahol tárolni kell. Vajon mennyire végesek ezek a kapacitások?

Mennyi digitális adatot termelünk és hol tárolunk ennyi információt?

Őseink 40-45 ezer éve barlangrajzok formájában kezdték el megörökíteni az információkat. Az emberiség fejlődésével aztán egyre több és részletesebb tudás tárolását kellett megoldani. A folyamat két jelentős mérföldköve a papírkészítés és a nyomtatás feltalálása Kínában, ahol már i. e. 600-900 között készültek nyomtatott könyvek. Onnantól egy évezreden át az egész világon könyvekben tároltuk az információkat, írja a The Conversation

Az elmúlt 150 évben azonban a technológia többet fejlődött, mint az előző 2000 év során. Az 1940-50-es években történt az emberiség egyik legfontosabb fejlődési áttörése, a digitalizáció megjelenése a tranzisztor és az integrált áramkör feltalálásának köszönhetően .

Digitalis Adattarolas Digitali Forradalom
Itt Tárolják A Facebook-Posztjainkat / Fotó: Shutterstock / Mkfilm

Az elmúlt 50 évben sosem látott technológiai fejlődés vette kezdetét a számítógépek kapacitásának bővülésével, a vezeték nélküli technológiák, az internet és a mesterséges intelligencia elterjedésével, amelyek révén a mobilkommunikáció, a közlekedés, a genetikai, az orvostudomány és az űrkutatás fejlődése sosem látott sebességre kapcsolhatott. Ennek következtében ma már néhány eszköz és elektromos áram segítségével szinte bárhonnan – digitális nomádként vagy távmunkásként – dolgozhatunk.

Csak termeljük a biteket

A digitális adattárolás megjelenése nagyban támogatta a fejlődést. Az áttörés 1996-ban következett be, amikor már olcsóbban lehetett digitális módon tárolni az információkat, mint papíralapon. Azt hihetnénk, hogy a környezet szempontjából a digitális adattárolás, mint például a Spotify-on történő zenehallgatás kevésbé káros, mintha hagyományos bakelitlemezen adnák ki a zenéket, ám ez egy kutatás szerint nem így van.

A digitális adattárolás számos formája ismert: létezik mágneses (hdd), optikai lemez (cd, dvd, blue-ray) és félvezető memória (flash drive), és mindegyiknek megvan a maga sajátos felhasználási területe – az optikai lemezeket például filmek tárolására használjuk. A digitális adattárolás minden típusa ugyanazon az elven működik. Az információt bármilyen átállítható fizikai állapotú hordozón tárolhatjuk, a bináris rendszerben nullák és egyesek formájában, vagyis bitekben.

Kapcsolódó cikk

A digitális kultúra mára életünk minden részét áthatja, és az információk mennyiségi növekedése megállíthatatlan. Naponta 500 millió Twitter-bejegyzést és közel 300 milliárd emailt írunk, a Facebookon 4 millió gigabájt új információt generálunk, és 720 ezer órányi új tartalmat töltünk fel a YouTube-ra. 

2018-ban 33 zettabájt vagyis 33 trillió gigabájt új információ keletkezett az egész világon. 2020-ban már 59 ZB-ot generáltunk, 2025-ben pedig már 175 ZB adatot fogunk termelni az előrejelzések szerint, ami éves szinten több mint 60%-os növekedést jelent.

A megnövekvő információmennyiség tárolása rengeteg energiát felemészt

A digitális információk döntő részét háromféle tárolóhelyen őrzik. Az egyik a végpont, ami a felhasználók eszközeit (számítógép, okostelefon, stb.) jelenti. A második tárhelytípus a cellatornyok, az intézmények (állami hivatalok, bankok, üzemek, stb.) szerverei. A legtöbb információt ma már a harmadik fajta nagy adatközpontokban, a hagyományos adatszervereken és a felhőalapú tárhelyeken tároljuk.

Ma körülbelül 600 ilyen nagy kiterjedésű adatközpont létezik a világon, döntő részük az Egyesült Államokban, Kínában és a fejlett országokban. A két legnagyobb kiterjedésű központ a kínai Telecom Data Centre és a Nevada államban található The Citadel. 

Kétévente legalább száz ilyen hatalmas adatközpontot kellene építeni, hogy a tárhelykapacitás lépést tarthasson a keletkező információk mennyiségével. 150 év múlva, ha éves szinten 50%-os növekedési ütemmel számolunk, az eltárolandó bitek mennyisége meg fogja haladni a Földön megtalálható összes atom mennyiségét. 

110 év múlva csak a digitális információk tárolására fogunk annyi energiát elhasználni, mint amennyi a mai teljes fogyasztásunk. Vajon a digitális információk tárolásának rohamosan növekvő energiaigényét figyelembe vették a klímasemlegesség kitűzésekor?

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

gonczi-gabor-tenyek-kepernyo-pihenes-2026

Ez már véglegesnek tűnik? Két hónapja nincs képernyőn Gönczi Gábor, a TV2 Tények arca, elmondta, kik a legboldogabbak emiatt

Gönczi Gábor, a Tények és a képernyő kapcsolata egy időre biztosan megszakadt, miután a népszerű műsorvezető 2 hónappal ezelőtt bejelentette a visszavonulását. A televíziós személyiség jelenleg a TV2 kulisszái mögött dolgozik a különböző háttérműsorokon, miközben a felszabadult idejét teljes egészében a családjának és a pihenésnek szenteli a mindennapokban.

sebestyen-balazs-mediaworks-leepites-orom-2026

Brutális üzenetet küldött Sebestyén Balázs a Mediaworks kirúgott munkatársainak: nyíltan örül a bukásnak!

Sebestyén Balázs a reggeli rádióműsorában nyíltan reagált a Mediaworks cégcsoportot érintő drasztikus leépítésekre és a kormánypárti kiadványok tömeges bezárására. A műsorvezető bár emberileg sajnálja az utcára kerülő dolgozókat, a Ripost és a Metropol megszűnését a hazai médiapiac szükséges és örömteli tisztulási folyamataként értékelte a hallgatók előtt.

nagy-ervin-parlamenti felszolalasa tiltolista-kozmedia-2026

„Azért lettem politikus, hogy ezt felolvashassam!” – Nagy Ervin leplezte le a közmédia feketelistáját

Nagy Ervin egy sokkoló és kíméletlen parlamenti felszólalással indította el a politikai karrierjét, amelyben lerántotta a leplet a közmédia elmúlt évekbeli titkos tiltólistáiról. Az egykori színészből lett képviselő az első perctől kezdve a lényegre tért, és tételesen felsorolta azoknak a kiemelkedő alkotóknak a nevét, akiket a bukott rendszer kizárólag aljas politikai okokból radírozott ki a nemzeti kulturális térből.

mediaworks-leepitesek origo-kirugasok-tisza-part-szavazok-2026

„Tudtam, hogy ciki az Origo, közben a Tiszára szavaztam, utáltam is a Fidesz” – Kitálaltak a Mediaworks leépítés miatt kirúgott dolgozói

A Mediaworks Üllői úti székháza kedden egy hatalmas, zsibongó siralomházzá változott, miután a kiadó vezetése elkezdte azonnali hatállyal utcára tenni a fideszes médiabirodalom munkatársait. A kirúgott és az épület előtt dobozoló dolgozók között megdöbbentő vallomások hangzottak el a 2026-os választási bukás utáni belső hangulatról, a szerkesztőségi megalkuvásokról és arról, hogy valójában hányan is szavaztak közülük titokban a Tisza Pártra a benti elvárásokkal szemben.

mediaworks-pestisracok-megszunik huth-gergely-tomeges-leepites-2026

Itt a vége: „Szomjazzuk a baloldali szolidaritást” – A Pesti Srácok összes dolgozóját kirúgták, megszűnt a Ripost

A Mediaworks és a PestiSrácok útjai hamarosan végleg elválnak, miután a kiadócsoport egy drasztikus, csoportos létszámleépítés keretében a hírportál összes munkavállalóját az utcára teszi. A fideszes médiabirodalom drámai összeomlása szinte futótűzként terjed a piacon: a Ripost.hu, a Metropol.hu és a Bors nyomtatott verziójának azonnali megszüntetése után most a Világgazdaság szerkesztőségében is tömeges, sokkoló kirúgások kezdődtek meg a keddi nap folyamán.

magyar-peter-mediaworks-reakcio-propaganda-osszeomlas-2026

„Egy hazug világ szilánkokra tört!” – Magyar Péter kíméletlenül beleszállt az összeomló Mediaworksbe, ahol brutális leépítések zajlanak

Magyar Péter azonnal reagált a Mediaworks hétfő délelőtti sokkoló bejelentésére a hatalmas létszámleépítésekről. A miniszterelnök egy kíméletlen Facebook-posztban üzent az összeomló kormánypárti sajtónak, miközben a Tisza Párt már a hazai közmédia teljes és mélyreható átalakítását készíti elő a színfalak mögött.

mediaworks-leepites-fidesz-media-osszeomlas-2026

„Összeomlott Orbán Viktor hazugsággyára, a Mediaworks” – az emberek 90 százalékát elküldik, a Bors és a Ripost már keddtől megszűnhet

A Mediaworks és a küszöbön álló leépítés híre futótűzként terjedt el a hazai médiapiacon hétfő reggel. A hatalmas kormánypárti médiaholding egy hivatalos közleményben jelentette be, hogy átfogó szervezeti és portfólióátalakítást hajt végre, amely hamarosan komoly létszámot érintő változásokkal is jár. Bár a vezetés a hivatalos indoklásban pusztán a globális technológiai kihívásokat okolja, a háttérben valójában a fideszes sajtó 2026-os választások utáni, drámai összeomlása áll.

muosz-podiumbeszelgetes-kozmedia-jovoje-grosz-judit-2026

Módszeresen szétlopták az MTV archívumát? Döbbenetes állítások hangoztak el a közmédia sötét múltjáról – Vita a közmédia jövőjéről

A MÚOSZ székházában rendezett pódiumbeszélgetésen fektették le a szakértők a teljesen megújuló, 21. századi állami tájékoztatás alapjait a 16 elvesztegetett év után. A vitát a háttérből figyelő, frissen kinevezett miniszteri biztos jelenléte pedig egyértelműen jelzi, hogy a radikális reformok tervezése már megkezdődött a kulisszák mögött.

tv2-tenyek-helyreigazitas-magyar-peter-edesapja-varga-attila-2026

Lebukás élő adásban: bevallotta be a TV2 híradója, hogy hazudtak Magyar Péter édesapjáról

Hivatalos bírósági helyreigazítást volt kénytelen közölni szerda esti főműsoridős adásában a TV2 hírműsora, miután jogerősen is kiderült, hogy valótlan állításokat terjesztettek a jelenlegi miniszterelnök közeli hozzátartozóiról. A Tények adásában elhangzott beismerés pontot tett egy hónapok óta húzódó jogi vita végére, amely még a legélesebb választási kampányidőszakban vette kezdetét. A legkínosabb pillanatot azonban nem maga a jogi procedúra végeredménye, hanem a bocsánatkérést felolvasó bemondó személye szolgáltatta a képernyőn.

sebestyen-balazs-gyorfi-pal-mentoszolgalat-szovivo-rtl-tv2-2026

„Remélem, az RTL-en nem kap műsort” – Élő adásban szúrt oda a mentőszolgálat exszóvivőjének a rádiós sztár

Országos visszhangot váltott ki az Országos Mentőszolgálat ikonikus szóvivőjének hirtelen távozása, amelyről immár a legnépszerűbb reggeli rádióműsorban is részletes vitát nyitottak a műsorvezetők. A több évtizede hivatalban lévő kommunikációs igazgató leköszönése nemcsak az egészségügyi szakmát, hanem a hazai médiaipart is alaposan felrázta, hiszen egy országosan ismert arc vált hirtelen szabaddá a piacon. A népszerű reggeli show házigazdája azonban egy olyan szokatlanul nyers megjegyzéssel kommentálta a hírt, amely azonnal feszültséget szült a kereskedelmi televíziózás háttérvilágában.

vona-gabor-rtl-arulok-reality-szereples-2026

Kétségbeesett lépés a politikai süllyesztő ellen: Az RTL sikerműsorában tűnhet fel a bukott miniszterelnök-jelölt, Vona Gábor

Teljesen váratlan fordulatot vehet az egykori Jobbik-elnök és miniszterelnök-jelölt karrierje, miután a legfrissebb sajtóértesülések szerint egy népszerű kereskedelmi televíziós valóságshow-ban térhet vissza az országos nyilvánosság elé. Az esetleges szereplés éles ellentétben áll a politikus korábbi, a kereskedelmi médiát élesen elítélő nyilatkozataival.

tarr-zoltan-grosz-judit-kozmedia-miniszteri-biztos-kinevezes-2026

„Felszámolják az orbáni hazugságipart” – Tarr Zoltán bejelentette, hogy ki fogja vezetni a közmédiát, teljes átalakítás lesz

A társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter hivatalosan is bejelentette, hogy külön miniszteri biztost nevezett ki a közmédia teljes átalakítására és a korábbi rendszer felszámolására. Tarr Zoltán döntése értelmében a feladattal a széleskörű vállalati és médiapiaci tapasztalatokkal rendelkező Grósz Juditot bízták meg a kulcsfontosságú átmeneti időszakban.

papp-daniel-mtva-vezerigazgato-felmondas-2026

Papp Dániel meghajolt Magyar Péter előtt: Lemondott az MTVA vezérigazgatója, megkezdődött a közmédia felszámolása

Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója hivatalosan is benyújtotta munkaviszonya megszüntetésére vonatkozó kérelmét, amelyet Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél kezdeményezett. A közmédia első embere a felmondási ideje alatt még ellátja a pozíciójából adódó feladatait, azonban távozásával új fejezet kezdődik a közszolgálati médiumok életében.

muranyi-andras-index-kinevezes-botrany-reszletek

„Hiteltelen és aljadék” – Hatalmas botrány robbant ki az Index váratlanul kinevezett új vezetője, Murányi András körül

Több évnyi politikai kommunikációs kitérő után visszatér az újságíráshoz a bezárt Népszabadság utolsó főszerkesztője, aki a jövőben felelős szerkesztőként folytatja karrierjét egy nagy hazai hírportálnál. A kinevezés azonnal komoly hullámokat vert a nyilvánosságban, miután előkerült egy 2020-as bejegyzés, amelyben az újságíró még rendkívül kemény szavakkal illette a mostani munkaadóit.

deak-daniel-megafon-tavozas-facebook-oldala-

Kiszivárgott az igazság a leépítésekről: Deák Dániel távozott a Megafontól és a XXI. Század Intézettől, most már „kormányfüggetlenként” folytatja

Jelentős fordulat állt be a hazai politikai influenszervilágban, miután a jelek szerint a leginkább ismert arcnak számító elemző teljesen megszakította a kapcsolatot a Megafonnal és a Schmidt Mária vezette intézménnyel. A korábbi kormánypárti véleményvezér a profilját átalakítva immár kormányfüggetlen politológusként hivatkozik magára.

tarr-zoltan-kozmedia-atalakitas-michael-mcgrath-eu-biztos

„Vége a lehallgatásoknak és a hazugságoknak…” – Az EU is rábólintott Tarr Zoltánék hatalmas közmédia-tervére, két lépésben reformálják meg

Átfogó, strukturális reformokat indít el a Tisza-kormány a hazai közmédiarendszer átszervezésére. Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a legfrissebb hivatalos bejegyzésében bejelentette, hogy a kabinet két jól elkülöníthető lépésben fogja végrehajtani a közmédia teljes átalakítását. A folyamat részeként egy széles körű társadalmi egyeztetés is kezdetét veszi.

mtva-kiszivárgott-levelezés-nemeth-zsolt-szerkesztési-utasitas

„Aki nem bírja, menjen szabadságra…” – Sokkoló belső levelezés szivárgott ki az MTVA-ból, Németh Zsolt lebukott, Magyar Péter és a Tisza lépett

Súlyos szakmai és politikai botrány robbant ki a közmédia körül, miután az RTL Híradó birtokába kerültek az MTVA Hírigazgatóságának belső, kiszivárgott e-mailjei. A dokumentumok részletesen feltárják, hogyan adtak felülről pontos szerkesztési utasításokat a munkatársaknak a Tisza Párt lejáratását célzó anyagok elkészítéséhez a választási kampány finisében.

kalomista gabor filmezes visszavonulas

„Bár senkit nem üldöznek hivatalosan, én mégis tapasztaltam erre utaló jeleket” – Kálomista Gábor most visszavonul a filmezéstől, és amit a rendszerről mondott, meglepő

Kálomista Gábor, az Elk*rtuk producere bejelentette: visszavonul az aktív filmezéstől, és átadja a Megafilm vezetését feleségének. A KözTér podcastban azt is elmondta: bár hivatalosan senkit nem üldöznek politikai alapon, ő mégis tapasztalt erre utaló jeleket – különösen a színházi szférában.