A Gould-Ausztraleger nevű rágcsálófajt 1895 óta nem látták, és nemrég derült ki, hogy azonos egy kis szigeten élő fajjal, a Cápa-öbölbeli egérrel.

DNS-mintát vettek, így jöttek rá, hogy azonos lehet a Cápa-öbölbeli egérrel

A Gould-ausztrálegért (Pseudomys gouldii) 1895 óta nem látták az ausztrál kontinensen, a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói azonban kihalt és élő rágcsálófajok DNS-ének összevetésével felfedezték, hogy a nyugat-ausztráliai Cápa-öböl egy kicsiny szigetén élő djoongari, más néven Cápa-öbölbeli egér (Pseudomys fieldi) valójában azonos a kihaltnak hitt rágcsálóval.

Az Emily Roycroft vezette kutatócsoport nyolc kihalt rágcsálófaj ausztráliai és londoni múzeumokban őrzött példányaitól vettek DNS-mintát, ezt vetették össze rokon rágcsálófajokéval.

A Gould-ausztrálegér fennmaradásán kívül jó hírnek nevezték a kutatók azt is, hogy viszonylag nagy a 19. században begyűjtött rágcsálók genetikai sokszínűsége, ami arra utal, hogy nagy és potenciális stabil populációik éltek Ausztráliában eltűnésük előtt.

Elsiették a Gould-ausztrálegér kihaltnak nyilvánítását

Ez cáfolja azt a nézetet, amely szerint az eltűnt fajok már az európaiak Ausztráliába érkezése előtt kihalófélben voltak.

Az európaiak, a magukkal hurcolt állatok és betegségek, szokásaik, ipari és mezőgazdasági tevékenységük hozzájárulhatott az őshonos fajok kihalásához, ugyanakkor a Gould-ausztrálegér kihaltnak nyilvánítása elsietettnek tűnik – olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.

A kutatók most abban reménykednek, hogy a távoli, nehezen elérhető kis tengerparti szigeteken, amelyek többségére soha nem jutottak el a macskák és a rókák, más, a szárazföldről eltűnt fajok is életben lehetnek még.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet