Baktériummal csökkentették a fertőzés veszélyét a szúnyogoknál
Fél évszázaddal ezelőtt még kevesen hallottak a dengue-lázról, 1970-ben mindössze kilenc ország küzdött súlyos járványkitöréssel, ma már azonban évente 400 millióra rúg a fertőzések száma – írja a BBC hírportálja.
Az indonéziai Yogyakartában végzett mostani vizsgálatban Wolbachia baktériumokkal fertőzték meg a szúnyogokat. A kutatók egyike, Katie Anders “természetes csodatevőnek” nevezte ezeket a mikroorganizmusokat, amelyek nem okoznak kárt a szúnyogokban, de a rovar testének ugyanazon részein “vernek tábort”, ahol a dengue-vírus bejut a szervezetbe.
77 százalékkal csökkent a dengue-lázas esetek száma
A New England Journal of Medicine című folyóiratban publikált eredmények 77 százalékos csökkenést mutattak a dengue-lázas esetek és 86 százalékos visszaesést a kórházi kezelésre szorulók számában.
Olyan nagyvárosokban tervezik használni a módszert, ahol a dengue-láz óriási közegészségügyi problémát jelent
Anders, aki a World Mosquito Programme vezető beosztású munkatársa, “úttörőnek” nevezte az eredményeket. Mint mondta: “úgy véljük, hogy még nagyobb hatása is lehet a módszernek, ha világszerte olyan nagyvárosokban alkalmazzuk, ahol a dengue-láz óriási közegészségügyi problémát jelent”.
Kutatás szerint ha gyakran szenvedsz el szúnyogcsípést, működik köztetek a kémia
Az egyes emberek bőrfelszínén megtapadó illékony és félig illékony anyagok döntik el, hogy kit tartanak áldozattípusnak a szúnyogok.