Az éghajlatváltozás már megtörtént történelmi tény
A tudósok elemezték az elmúlt 150 év tengerfelszíni hőmérsékletét, amely a globális felmelegedés miatt emelkedett. Azt találták, hogy 2014 óta az egy évszázaddal ezelőtti esetek mindössze 2%-ában előforduló szélsőséges hőmérsékletek az esetek legalább 50%-ában fordultak elő a globális óceánon, írja a The Guardian.
Egyes hotspotokon az esetek 90%-ában szélsőséges hőmérséklet fordul elő, ami súlyosan érinti a vadon élő állatokat. Az üvegházhatású gázok által megfogott hő több, mint 90%-át az óceán nyeli el, ami kritikus szerepet játszik a stabil éghajlat fenntartásában.
A szélsőségek e mértékével megmutattuk, hogy az éghajlatváltozás nem olyan dolog, ami bizonytalan, és a távoli jövőben megtörténhet, hanem olyan dolog, ami történelmi tény, és már megtörtént
– mondta Kyle Van Houtan, a kutatócsoport egyik tagja.
Más tudósok 2019-ben arról számoltak be, hogy a bolygó óceánjait sújtó hőhullámok száma meredeken megnőtt , és a tengeri élőlények tömegeit ölte meg, például „erdőtüzekként, amelyek hatalmas erdőterületeket pusztítanak el”.
A tudósok 1920 és 2019 közötti hőmérsékleti rekordokat vizsgáltak meg. Azt találták, hogy 2014-re a teljes óceán havi rekordjainak több mint 50%-a meghaladta az 50 évenkénti egyszeri szélsőséges hőség mértékét. A kutatók azt az évet, amikor a százalékos arány átlépte az 50%-ot, és a következő években nem esett vissza alá, azt az évet nevezték annak a „pontnak, ahonnan nincs visszatérés”.
A tudósok arra számítanak, hogy tovább emelkedik az óceánok hőmérséklete
2019-re a globális óceánok 57 százaléka volt extrém hőségben. „Arra számítunk, hogy ez tovább fog emelkedni” – mondta Van Houtan. A szélsőséges hőség azonban különösen súlyos volt az óceán egyes részein, mivel az Atlanti-óceán déli része 1998-ban túljutott azon a ponton, ahonnan nincs visszatérés. „Ez 24 évvel ezelőtt volt – ez elképesztő” – mondta.
A szélsőséges hőség aránya az óceánban egyes nagy ökoszisztémákban jelenleg 80-90%, az öt legrosszabbul érintett pedig az Egyesült Államok és Kanada északkeleti partjainál, Szomáliánál és Indonéziánál, valamint a Norvég-tengernél.
Jó lenne, ha érdekelnék az embereket a teknősök, tengeri madarak és bálnák, de még ha irántuk nem is, az Egyesült Államok két legjövedelmezőbb halászállata, a homár és a fésűkagyló is pontosan ezeken a helyeken találhatók
„Az óceánok kritikusak az éghajlatváltozás megértéséhez. A bolygó felszínének körülbelül 70%-át borítják, és elnyelik a globális felmelegedés okozta hő több mint 90%-át” – mondta Abraham. „Az új tanulmány hasznos, mert a kutatók a felszíni hőmérsékletet vizsgálják. Megállapítja, hogy az óceán felszínén nagymértékben megnőtt a szélsőséges hőség, és az idő múlásával a szélsőségek is nőnek.
Kapcsolódó cikk
A globális felmelegedés egyre gyakoribb és pusztítóbb óceáni hőhullámokat okoz
A halállomány megtizedelődése és a fajok elterjedési területének eltolódása – túlhalászattal és szennyezéssel kombinálva – az élelmiszerbiztonságot is fenyegeti.