Megerősítik a korábbi információkat az új értékelés
A biztató eredmények hatására az FDA valószínűleg már pénteken külön eljárásban engedélyezi a szer beadását az Egyesült Államokban – írta a The New York Times FDA-közeli forrásokra hivatkozva. Ha a döntés megszületik, a jövő hét elején több millió amerikai számára válik elérhetővé egy újabb koronavírus elleni oltás a Pfizer/BioNTech vakcinája mellett.
Az FDA által adott értékelés megerősíti a korábbi információt, miszerint a Moderna vakcinája 94,1 százalékban bizonyult hatásosnak egy harmincezer fős teszt során. Az előforduló mellékhatások – láz, fejfájás, fáradtság – kellemetlenek voltak ugyan, de nem veszélyesek.
Csúcson az Egyesült Államokban a fertőzések és elhunytak száma
Jókor jött az újabb vakcina az Egyesült Államokban, ahol ismét rekordokat döntögetnek a napi új koronavírus-esetszámok, a kórházak túlterhelődtek, a napi halálesetek száma pedig nem szűnik növekedni. A Moderna vakcinája a teszteken ugyanolyan hatásosnak bizonyult a különböző bőrszínű tesztalanyoknál, és nem tért el a férfiak és nők körében elért eredmény sem.
Az AstraZeneca koronavírus-vakcinája is hatásosnak tűnik még a 70 éven felülieknél is
Egyelőre nem dobálóznak százalékokkal.
Kapcsolódó cikk
Még figyelemreméltóbb, hogy a vakcinával elért eredmények majdnem ugyanolyan jók voltak az egészséges alanyoknál és azoknál, akiknél fennállt a súlyosabb COVID-19 kialakulásának kockázata, mert például elhízottak vagy cukorbetegek voltak.
A 65 évnél idősebbek körében valamivel alacsonyabb, 86,4 százalékos hatásosságot állapítottak meg a kísérletekben.
Két lényeges különbség a két sikervakcina között
Akárcsak a Pfizer/BioNTech, a Moderna is a vírus mRNS-sel dolgozik, a vakcinák összetétele tehát hasonló. Az egyik lehetséges különbség az FDA értékelése alapján (bár lehet, hogy csak abból fakad, hogy egyelőre kevés a rendelkezésre álló adat), hogy a Pfizer oltása az első beadás után 10 nappal kezdi kifejteni védő hatását, míg a Moderna vakcinájánál nem mértek ilyen korán átütő hatást.
Hadházy Ákos: Hazudik Müller Cecília, utasítást kaptak a kórházak, informáljanak, hogy hol és mikor hunytak el koronavírus-fertőzésben
“A hazug tisztifőorvost könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát” – írta Hadházy.
Kapcsolódó cikk
A másik lényeges különbség, hogy mennyire válik be az oltás a súlyos koronavírus-szövődmények megelőzőjeként: a Moderna többféle bizonyítékot is felmutatott arra, hogy a vakcinája képes erre.
Kisebb adagban nagyobb hatékonysággal használható a brit koronavírus-vakcina
Az ő szérumuk 2-8 fokon is tárolható hónapokon át.
Kapcsolódó cikk
A kísérletek során 30 önkéntesnél alakultak ki súlyos tünetek, de ők mind a placebócsoport tagjai voltak. A másik csoportba tartozók közül senkinél sem alakult ki a betegség súlyos formája.
A Pfizer kísérletei ebből a szempontból kevésbé voltak meggyőzőek.
A The New York Times cikke rámutat, hogy a placebócsoportban tíz, a beoltottban egy embernél alakultak ki súlyos tünetek, és ezek a számok túl alacsonyak ahhoz, hogy ki lehessen jelenteni: a vakcina alkalmas a súlyos tünetek megelőzésére.