A fagyűrűk segítségével tudták azonosítani a melegedési és lehűlési időszakokat a Yellowstone Nemzeti Parkban
A Geophysical Research Letters című folyóiratban publikált tanulmány készítői a Yellowstone Nemzeti Parkban és környékén lévő élő, valamint elhalt sziklás-hegységi szürke lucokból vett mintákat elemezve tanulmányozták a térség maximális nyári hőmérsékleteit a műszeres méréseket jócskán megelőző időkig visszatekintve – olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
Az Idahói Egyetem dendrokronológusa, Karen Heeter által vezetett kutatócsoport megállapította, hogy a 20. és a 21. század, különösen az elmúlt 20 év volt a legmelegebb időszak a park területén az elmúlt 1250 évben. A Yellowstone Nemzeti Park vidékére vonatkozó hőmérsékleti adatok eddig csupán 1905-ig visszamenőleg voltak elérhetőek.
Ha sikerül találni a mostanihoz hasonló melegedési időszakokat a történelemben, az rendkívül értékes információ
– mondta Heeter.
A jelenlegi melegedés súlyosbítja az ökológiai stresszfaktorokat
Heeterék más kutatók számára is hozzáférhetővé tették friss adataikat, amelyek felkerültek a Nemzetközi Fagyűrűadatbankba.
Tanulmány szerint mindössze 3% érintetlen természeti terület maradt a Földön
Az éghajlatváltozás azonban alapjában befolyásolja a teljes ökoszisztémánkat, így a szakemberek szerint vitatható, hogy a tanulmány által felvetett megoldás hatékony lehet-e.