Nyolcvan éve ezen a napon, 1943-ban született Mexikóvárosban Mario Molina. Már gyerekkorában annyira rajongott a tudományok iránt, hogy a családi fürdőszobában kis laboratóriumot csinált, játékmikroszkópján figyelte az apró organizmusokat.
Mario Molina (1943-2020) mexikói származású amerikai kémikus volt, aki a klímaváltozás kutatásában elért eredményeiért kapott Nobel-díjat.
Kapcsolódó cikk
Kétszer olyan szennyezőre sikerült a glasgow-i klímacsúcs, mint az előző
A glasgow-i klímacsúcs, a COP26 nagyjából annyi károsanyag-kibocsátással járt, mint amennyit tízezer brit háztartás szennyez egy év alatt.
A CFC-k káros hatásának felfedezése előtt a kutatók azt hitték, hogy ezek a vegyületek teljesen biztonságosak és nem okoznak környezeti problémákat. Molina és Paul Crutzen azonban rájöttek, hogy a CFC-k az ózonréteget lebontják, és így veszélyeztetik az élővilágot.
Kapcsolódó cikk
A világot fenyegető legnagyobb veszélyek mind a klímaváltozáshoz kapcsolódnak
A Világgazdasági Fórum jelentése szerint az emberiséget fenyegető öt legnagyobb veszély mind a klímavészhelyzethez kapcsolódik.
Molina számos díjat és elismerést kapott élete során, többek között a Nobel-díjat is. 1995-ben kapta meg a Nobel-díjat a kémia területén, amelyet Paul Crutzen holland és Sherwood Rowland amerikai kutatókkal közösen kapott.
A Nobel-díjat az ózonréteg károsodásának okainak felfedezéséért és a CFC-k korlátozásáért kapta.
Kapcsolódó cikk
Új globális összefogás alakult a klímakatasztrófa ellen, az igazságos és fenntartható gazdaság érdekében
Az egyre súlyosbodó természeti csapásokat látva világszerte már a politikusok is közös cselekvést követelnek kollégáiktól.