Emlékkoncertet is szerveznek Pejtsik Árpád György tiszteletére
Szűk családi körben vesznek búcsút Pejtsik Árpád György zenepedagógus, gordonkaművész, zeneszerzőtől január 29-én 10 óra 30 perckor a Kispesti temetőben.
A december 28-án hosszú betegség után 85 évesen meghalt Pejtsik Árpád György számos zenepedagógiai mű szerzője, a Magyar Állami Operaház jubileumi arany emlékgyűrűvel díjazott nyugalmazott művésze, az Artisjus-, az Apáczai Csere János-díj és a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettje volt.
Temetése a jelenlegi járványügyi helyzetben csak szűk családi körben lehetséges.
Aznap, január 29-én 17 óra 30 perckor Budapesten, az Avilai Nagy Szent Teréz templomban nyilvános gyászmisén emlékeznek meg róla – közölte az elhunyt családja. Pejtsik munkássága előtt tisztelegve a közeljövőben emlékkoncertet szerveznek.
Apja szívügye volt, hogy csellózzon fia
Pejtsik Árpád György 1935-ben született. Családjában kultusza volt a kamarazenélésnek, édesapja indíttatására vett hangszert a kezébe, akinek szívügye volt, hogy fia csellózni tanuljon. Tanárai Banda Ede, Sebestyén Sándor és Zsámboki Miklós voltak, utóbbi a magyar gordonkaoktatás megalapozójának, Popper Dávidnak volt tanítványa, így Pejtsik folytatója, örököse ennek az iskolának.
Meghalt Bartók Béla fia, Bartók Péter 97. életévében
Bartók Péter Bartók Béla második feleségétől, Pásztory Edithtől született gyermeke, mérnök.
Kapcsolódó cikk
Harminchárom évig játszott a budapesti Operaház zenekarában, és mindvégig tanított is. Tudatosan kereste és találta meg azt a határterületet, amelyen a legjobb lehet. Egyszerre birtokolta a hangszeres és a zeneszerzői tudást, a pedagógiai érzéket és azt a hatalmas repertoár-ismeretet, amelyet sok évtizedes tudatos anyaggyűjtéssel, jegyzeteléssel teremtett meg.
Ferencváros díszpolgára lett Kurtág György zeneszerző
Mindazért, amiért a hazai zenei életért tett.
Kapcsolódó cikk
Több mint száz kiadványt jelentetett meg az Editio Musica Budapest Zeneműkiadónál. Ezek egy része a gordonkázás tanítását segítette, más részük a repertoár bővítését szolgáló előadási darabokat tartalmaz. Ezek a kották világszerte ismertek lettek, és nemzetközi vizsgaanyagokba is bekerültek.