A meteorit egy család kocsibehajtójáról származik
A tűzgömbről készített megannyi videó és a több ezer szemtanú beszámolója alapján a kutatóknak sikerült pontosan meghatározniuk, hogy a meteorittörmelékek hol értek földet Angliában – írja a BBC.
Magyar nő találta meg
Amikor a kőzet egyik darabja egy családi ház autóbeállójára zuhant, kutatók meg is szállták a környéket, hátha találnak még darabokat.
A Glasgow-i Egyetem csapatát Ihász Míra Bianka is elkísérte, akinek a barátja meteorit-kutató. Napokig keresgéltek egy közeli tanyán, de mivel a területet bárányok is gyakran használják, bármikor azt hitték, hogy felbecsülhetetlen leletet találtak, kiderült, hogy csak bárányürülékről van szó. Sokan fel is adták, hazamentek.
Ihász ugyan korábban nem foglalkozott csillagászattal, de a báránynyomok nem szegték kedvét, és végül kitartását siker koronázta: megtalálta a meteoritot.
Sikítozás, ugrálás, nem hittem se a szememnek, se a fülemnek, többször megkérdeztem, hogy »biztosak vagytok benne?«️
– emlékezett vissza Ihász azt RTL Klubnak.
Óránként 48 ezer kilométeres sebességgel zuhant
Jól indul 2021: Meteorit csapódott be Norvégiában több mint 50 ezer km/h-s sebességgel
A norvég meteoritfigyelő hálózat valószínűtlennek tartja, hogy az erdős és behavazott vidéken rábukkanjanak a meteoritra.
Kapcsolódó cikk
Videófelvételek szerint a kőzet óránként 48 ezer kilométeres sebességgel haladt.
A felvételek azt is lehetővé tették, hogy rekonstruálják a Nap körüli eredeti röppályáját: az objektum a Mars és a Jupiter között haladhatott.
A szakemberek számos vizsgálatnak vetik alá a meteorittöredékeket, egyebek között azért, hogy megismerjék ásványi összetételüket.
Kutatók merészkedtek a Föld középpontjához közel, felfedeztek egy ismeretlen kőzetstruktúrát
Földünk még mindig rejteget feltáratlan titkokat.