Több száz év helyett 1-10 évente lehetnek tengeri hőhullámok, ha így haladunk a globális felmelegedés terén
Modellszámítások szerint egy 3 Celsius-fokkal melegebb Földön 1-10 évente többször lehetnek olyan nagy tengeri hőhullámok, amelyek korábban jellemzően több száz, vagy ezer évente csak egyszer fordultak elő – olvasható Lehoczky Annamária cikkében.
A nagy intenzitású események 20-szorosára növekedtek az éghajlatváltozás miatt
Lehoczky Annamária a cikkben felidézi, hogy az elmúlt évek egyik legjelentősebb hőhulláma “Blob” (azaz “Folt”) néven híresült el, a Csendes-óceán északkeleti térségében 2013 és 2015 között. Az átlagosnál melegebb vízben mérgező algavirágzás alakult ki, aminek hatására több kereskedelmi szempontból fontos halászterületet le kellett zárni. A táplálék csökkenésével a helyi lazac populációk drámaian visszaestek, és tömegével pusztultak el a tengeri madarak és fókák. Számos faj elterjedési területe pedig északabbra tolódott.
A kutató figyelmeztet: Egyre „lustább” az óceánok vizének körforgása, azonnal cselekedni kellene
A jó hír, hogy a tudósok tudják, mit kellene tenni és hogy a Covid-19 alatt az emberek bebizonyították, hogy gyorsan tudnak reagálni a változásokra. Már csak a döntéshozók szándéka hiányzik.
Kapcsolódó cikk
Összességében a nagy intenzitású események előfordulási valószínűsége 20-szorosára növekedett az ember okozta éghajlatváltozás hatására – mutat rá Lehoczky Annamária.
Katasztrofális hatása lehet az ökológiai rendszerekre
A jelenlegi kibocsátási trendek mentén haladva még ebben a században elérhetjük a 3 Celsius-fokos globális hőmérséklet emelkedést, aminek hatására az óceán nagy részén állandósulhat a hőhullámos állapot, ami katasztrofális hatással lehet az ökológiai rendszerekre
Ha sikerülne a melegedés mértékét 1,5 vagy 2 Celsius-foknál korlátozni (amit a világ országai elviekben vállaltak a párizsi megállapodásban), akkor a nagy tengeri hőhullámokkal sújtott területeknek még lenne némi esélye regenerálódni egy-egy esemény után, ugyanis így az intenzívebb események visszatérési ideje 5 és 20 év között alakulna
A legkorábbi világkörüli tengeri kutatóexpedíciók segítenek az éghajlatváltozást jobban megérteni
A vízsűrűségi adatokat a sótartalomra utaló mutatókká átkonvertálva megállapították, a bolygó vízkörforgásának intenzitása erősödött a globális átlaghőmérséklet emelkedésével.